Co do własności intelektualnej, nie mam ochoty po raz kolejny edukować ludzi i obalać ekonomicznych mitów, więc dla wygody zacytuję sam siebie:
"Własnością jest tylko rzecz namacalna materialnie, której cena jest ustalona przez rynek i zainteresowane podmioty. Nie da się w żaden materialny sposób zakreślić granic własności "intelektualnej " , a czemu ? , bo ona nie istnieje. Własnością prywatną może być tylko zasób "rzadki" , a własność intelektualna taka nie jest, bo można ją dowolną ilość razy reprodukować beż utraty jej pierwotnej użyteczności, na bazie aksjomatycznej definicji prawa własności nie byłoby możliwe stworzenie "prawa własności intelektualnej: ze względu na logikę. Oczywiście państwo mające za zadnie stać na straży prawa patentowego ma logikę w dupie, dlatego też np gdyby ktoś w sercu Afryki wymyślił by sposób pozyskiwania wody z jakiegoś surowca, ale jednak w Europie czy Usa, ktoś już to wcześniej opatentował, to Afrykańczyk łamie prawo używając swojego wynalazku nie naruszając niczyjej własności prywatnej. Więc jak widać własność intelektualna jest wyłącznie pretekstem to kolejnej ingerencji państwa, które może faworyzować pojedyncze podmioty, sztucznie je chroniąc i tworząc monopole. Co skutkuje użyciem agresji wobec niewinnych ludzi. Analogicznie też chroniony patent, staje się zawyżany cenowo poprzez monopolistyczną ochronę państwa. Istnienie własności intelektualnej prowadzi do bierności i spowolnienia rozwoju rynku.
Co do twojego pytania, ludzka inicjatywa jest nieskończona i nie do przewidzenia, zresztą badaniem takich zjawisk zajmuje się ciekawa nauka o nazwie prakseologia ( szczególnie polecam "Ludzkie działanie Ludwiga von Misses). Na wolnym rynku nie mogła by zaistnieć taka sytuacja, gdyż to konsument wybiera usługę, a nie usługodawca nakazuje mu z niej skorzystanie. Jeżeli cena nie jest odpowiednia do utrzymania się krzywej popytu rynku i nie jest elastyczna, to ZAWSZE znajdzie się innym odpowiednik danego dobra o cenie sprzyjającej konsumentowi. Jeżeli ktoś dąży do działań monopolistycznych to po prostu nie znajdzie popytu na swoje usługi ze względu na jakość czy też cenę.
Więcej na ten temat:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Austriacka_teoria_monopolu
Zakładki