Jeżeli potrzebujesz szybkiego i łatwego sposobu ukrywania folderów, wybierz punkt A.
Jeśli jednak chcesz żeby twoje pliki i foldery były ukryte dosyć solidnie zabezpieczone i ukryte, wybierz punkt B.
Jeżeli chcesz ukryć jakiś tekst w obrazie *.bmp polecam punkt C.
Chcąc szyfrować wiadomości w komunikatorach internetowych bądź poczcie internetowej polecam punkt D.
Punkt A. (POPRAWIONY)
Stąd ściągamy program Secrecy File & Folder Hider. Program jest barszo prosty w obsłudze. Tak oto wygląda główne okno programu:

Na czerwono zaznaczyłem opcję ukrywania folderów i plików, a na niebiesko przycisk który odpowiada za zaprzestanie ukrywania folderu i plików. Samo używanie programu jest niezwykle proste: wybieramy folder który chcemy ukryć, klikamy Lock (wcześniej zaznaczone na czerwono). Program automatycznie przyzna folderowi status ukryty i zmieni ikonę na ikonę panelu sterowania. Teraz po otwarciu tego folderu widzimy wszystkie aplety panelu sterowania (jeśli go nie widzimy, oznacza, że mamy zaznaczoną opcję „Nie pokazuj ukrytych plików i folderów”) . Aby folder znów stał się widzialny, postępujemy tak samo jak z ukrywaniem, lecz na końcu klikamy Unlock (wcześniej zaznaczony na niebiesko).
Punkt B.
Tu musimy ściągnąć program MaxCrypt 2. Program pobieramy stąd .
Instalacja przebiega standardowo, po instalacji restartujemy komputer. Uruchamiamy program i wyskakuje takie okno:

Klikamy New User i pokazuje nam się to okno:

Wypełniamy tak jak opisałem i klikamy Create User. Następnie logujemy się używając swojego hasła. Teraz możemy skorzystać z dwóch świetnych narzędzi: Manager Volumes oraz Max Conceal. Pierwsze z nich służy do tworzenia zaszyfrowanych obszarów dysku, które następnie są instalowane w systemie operacyjnym jako dodatkowe napędy, coś jakby pendrive. Teraz opisze jak stworzyć taki napęd. Klikamy na ikonkę zaznaczoną na czerwono.
Rozwinie się menu. Następnie klikamy w przycisk zaznaczony na niebiesko.

Pojawi nam się takie okno:

Klikamy w przycisk zaznaczony na niebiesko. Pokazuje się to okno:

Uzupełniamy tak jak pokazałem i klikamy na brązowy przycisk. Pojawia się nam to okno:

I gotowe! Mamy nowy dysk! Wchodzimy w mój komputer i on tam będzie. Teraz zrzucamy pliki i gdy chcemy żeby były one niewidoczne klikamy Unmount Volume. Nasze pliki znikają. PAMIĘTAJCIE! Gdy skończycie pracę z tym programem wylogujcie się z niego, w przeciwnym razie ktoś niepowołany może zajrzeć wam do ukrytego dysku!
Punkt C
Teraz opisze sposób na ukrycie w jakimś obrazku jakiegoś tekstu (UWAGA! Działa tylko na rozszerzenie *.bmp). Im większa rozdzielczość grafiki (objętość pliku) tym więcej tekstu uda się nam zakodować. Najpierw stąd zasysamy program.
Instalacja programu przebiega standardowo, więc nie będę jej opisywał. Zaczynajmy więc pracę!

Na czerwono zaznaczyłem co kliknąć aby zacząć ukrywać tekst w pliku graficznym. Na niebiesko zaś zaznaczyłem narzędzie do odczytywania tekstu z pliku graficznego. Tak więc klikamy czerwony przycisk i pojawi się takie oto okno:

Wybieramy obrazek (tylko *.bmp) i klikamy next.

Tu klikamy czerwony przycisk i wybieramy tekst. Następnie klikamy next.

Uzupełniamy tak jak pokazałem i klikamy next. GOTOWE! Właśnie zaszyfrowaliśmy tekst. Teraz czas pokazać, jak go odczytać. Teraz klikamy Extract Files, wcześniej zaznaczone przeze mnie na niebiesko. Teraz sytuacja ma się podobnie jak przy ukrywaniu tekstu, lecz teraz musimy wybrać zaszyfrowany obraz. Klikamy next i teraz musimy wybrać plik tekstowy, który chcemy wypakować. Aby wypakować klikamy na niego, wpisujemy hasło i wybieramy opcję Extract File. Gotowe teraz możemy odczytać tą wiadomość.
Punkt D
Nadszedł czas na szyfrowanie wiadomości. Aby tego dokonać ściągamy ten program . Tego programu instalować nie trzeba, wystarczy rozpakować archiwum. Uruchamiamy go.

Klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonie zaznaczonej na czerwono. Rozwinie się menu. Na niebiesko zaznaczyłem funkcję szyfrowania, a na różowo funkcję de-szyfrowania (naprawdę nie wiedziałem jak to nazwać…). Zajmijmy się szyfrowaniem. Aby wiadomość została zaszyfrowana najpierw musimy napisać ją zwyczajnie. Następnie gdy już napiszemy klikamy Encrypt (wcześniej zaznaczone na niebiesko. Pojawi się takie oto okno:

Wpisujemy hasło (aby odczytać wiadomość adresat musi je znać) i klikamy OK. Gotowe! Nasza wiadomość jest zaszyfrowana i gotowa do wysyłki. Teraz pokaże jak odszyfrować wiadomość. Jeśli dostaniemy zaszyfrowaną wiadomość wchodzimy w menu tego programu i wybieramy opcję Decrypt (zaznaczoną wcześniej na różowo). I identycznie jak w przypadku szyfrowania wpisujemy hasło które ustalił nadawca, następnie klikamy OK. Wiadomość powinna zostać odszyfrowana.
A teraz pięć żelaznych zasad ukrywania danych:
1. Podczas instalowania programu do ukrywania i szyfrowania danych wybierzmy dla niego niestandardową lokalizację! Jeśli narzędzie nie znajdzie się w standardowym katalogu zwiększymy szansę, że wścibski nie natrafi na ślady takiej aplikacji, a tym samym nie będzie podejrzewał, że mamy coś do ukrycia.
2. Jeżeli odchodzimy od komputera wylogujmy się, bądź zablokujmy dostęp do danych.
3. Pamiętajmy o usuwaniu z menu Start programów, które służą do ukrywania. Proponuje aby zostawić tylko skrót na pulpicie, ale zmienić jego nazwę i ikonę aby wyglądał np. jak najnowsza część Need for Speeda.
4. Usuwajmy pliki poprzez kombinację [SHIFT]+[DELETE], dzięki czemu nie wylądują one w koszu.
5. Regularnie czyśćmy historię otwieranych plików oraz stron WWW.
Zakładki