Reklama
Strona 1 z 2 12 OstatniaOstatnia
Pokazuje wyniki od 1 do 15 z 17

Temat: Podstawka chłodząca

  1. #1
    Avatar Dzzej
    Data rejestracji
    2006
    Posty
    8,969
    Siła reputacji
    23

    Domyślny Podstawka chłodząca

    Zamierzam kupić podstawkę chłodzącą, ale nigdy z tego nie korzystałem i mam kilka pytań.
    Mój sprzęt:
    Toshiba Satellite P855

    Generalnie wylot ciepłego powietrza mam po prawej stronie, co mnie niezmiernie wkurwia, bo jestem praworęczny. Najgorsze, że podczas kupowania go, w ogóle nie zwróciłem na to uwagi. Temperatury przy graniu np. w League of Legends dochodzą do 60-90% maksymalnej, możliwej temperatury (mam oprogramowanie Toshiby, które podaje mi takie informacje, stopnie raczej nie są ważne teraz), wiatrak dochodzi do 90% i nigdy nie osiągnął wyższej wartości. Teraz pytanie czy podstawka chłodząca sprawi, że powietrze wylatujące mi na łapę będzie chłodniejsze? Na co zwracać uwagę przy zakupie? Jak zakupić odpowiednią podstawkę?

    Budżet myślę, że około 100 zł, ale im mniej zapłacę, tym lepiej dla mnie.
    Ostatnio zmieniony przez Dzzej : 09-09-2014, 14:56

  2. #2
    Avatar Murzin
    Data rejestracji
    2012
    Położenie
    Potsdam
    Wiek
    33
    Posty
    2,073
    Siła reputacji
    13

    Domyślny

    Imo jeżeli nie stawiasz laptopa na łóżku, to podstawka chłodząca jest zbędna. Coś tam niby da, ale raczej niewiele. Spróbuj wyczyścićNIEDOZWOLONY_CIAG_ZNAKOWlaptop z kurzu w środku, często to powoduje nadmierne nagrzanie się lapka

  3. Reklama
  4. #3
    Avatar Dzzej
    Data rejestracji
    2006
    Posty
    8,969
    Siła reputacji
    23

    Domyślny

    Laptop służy mi jako stacjonarka, w sensie nigdzie go nie przenoszę, a jeżeli już to baardzo rzadko.

    Nie przegrzewa się. Po prostu irytuje mnie ciepło, które leci mi na dłoń i pomyślałem, że podstawka trochę ochłodzi ten wiaterek. Poza tym nie wyczyszczę go, bo mam gwarancję.

  5. #4

    Ekspert: Sprzęt i oprogramowanie Przemo jest teraz offline
    Avatar Przemo
    Data rejestracji
    2005
    Położenie
    Łódź
    Posty
    3,598
    Siła reputacji
    21

    Domyślny

    Jak długo posiadasz laptopa? Temperatury owszem są ważne, procentówki z oprogramowania Toshiby mało mi mówią szczerze powiedziawszy. Standardowo zalecam przeczyszczenie układu chłodzenia z kurzu oraz zmianę pasty. Pomoże bardziej i będzie kosztować mniej niż podkładka. Jak samemu nie czujesz się na siłach - zleć to znajomemu "informatykowi" lub oddaj do serwisu(w autoryzowanym nie tracisz gwarancji).
    Co do wyboru samej podkładki ważne są wentyle(co by miały dobre CFM i nie buczały jak odkurzacz), ich umiejscowienie* oraz dobranie względem rozmiaru laptopa. Dodatkowo patrzysz na firmę, wykonanie i ewentualnie interesujące Cie duperele - wygląd, porty usb, kontroler obrotów, regulacja pozycji co by Ci się dobrze pracowało.

    Czy podkładka pomoże? Na pewno jeśli dół nie jest jednolity. Acz wpierw zrób to o czym pisałem na początku.

    * - Jeśli jest ich kilka to muszą być odpowiednio dobrane do lokalizacji otworów wentylacyjnych. Jak jest jeden duży to i tak dmucha na całość, więc w/e.
    Potrzebujesz pomocy z komputerem, laptopem? Coś nie działa, szukasz nowego PCta? Pisz PW lub mnie mentionuj.

  6. #5
    Avatar Dzzej
    Data rejestracji
    2006
    Posty
    8,969
    Siła reputacji
    23

    Domyślny

    Ziomki, gdyby lapek się przegrzewał to bym sobie poradził, nie o to chodzi. Jest chyba zaprojektowany dla leworęcznych, bo dmuchawa z wiatraka znajduje się po prawej stronie i akurat dmucha mi ciepłym powietrzem w dłoń.
    Temperatury od nowości są takie same, a logiczne, że przy graniu dmucha cieplejszym powietrzem. Chciałbym te ciepłe powietrze ograniczyć, dlatego pomyślałem (dopiero...) o podkładce chłodzącej, ale w ogóle się na nich nie znam i nie wiem za bardzo jakich szukać.

    Ciekawe czy produkują podkładki zaprojektowany pod dany model laptopa.

    Czyszczenie czy zmiana pasty nic nie da, bo po prostu lapek się nie przegrzewa. Daje normalne ciepło, ale irytujące, jeśli dmucha mi w dłoń.7

    Ale dzięki za odpowiedzi.

    Dół wygląda tak:


    A wylot ciepłego powietrza jest w prawym dolnym rogu na tym zdjęciu, po boku.

    Jeżeli jakaś dobra duszyczka pomoże zlokalizować fajną podstawkę to będę rzucał zielonymi. Oczywiście o ile taka podstawka ma sens przy moim problemie i pomoże.
    Ostatnio zmieniony przez Dzzej : 09-09-2014, 15:18

  7. #6

    Ekspert: Sprzęt i oprogramowanie Przemo jest teraz offline
    Avatar Przemo
    Data rejestracji
    2005
    Położenie
    Łódź
    Posty
    3,598
    Siła reputacji
    21

    Domyślny

    Ale czy ja wspomniałem o przegrzewaniu? Nie. Czysty układ = sprawny układ = mniej musi pracować = mniej ci grzeje łapę.

    Chcesz pomocy stricte z podkładką - ok. Zasadniczo nie ma co schodzić poniżej 100zł. Lepiej dołożyć jednorazowo trochę niż oszczędzać. Czemu? Bo tania podkładka będzie albo niewydajna albo głośna, a co za tym idzie - wk*rwiająca. Zarówno mówię o wentylach jak i materiałach użytych do wykonania podkładki. Plastik to słaby przewodnik ciepła, szukaj metalowych lub z metalową górą. Konkretne modele? Proszę: NotePal U3 czy ZM-NC3000. Pierwsza opcja tańsza, 3 wentyle - sam ustalasz gdzie je chczesz. Minusy? Głośniejsza(z powodu kilku małych wentyli), słabe gumki antypoślizgowe. Druga - droższa nieznacznie, jeden duży stały wentyl. Imo lepsza opcja. Na obu zmieści się Twój laptop i większe.
    Ostatnio zmieniony przez Przemo : 09-09-2014, 15:25
    Potrzebujesz pomocy z komputerem, laptopem? Coś nie działa, szukasz nowego PCta? Pisz PW lub mnie mentionuj.

  8. #7
    konto usunięte

    Domyślny

    Cytuj Przemo napisał Pokaż post
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    Zasadniczo nie ma co schodzić poniżej 100zł.
    Czy ja wiem...

    Ostatnio w Mediamarkcie kupiłem tracer wind za ~50-60zł i nie narzekam. Najcichsza nie jest (porównywalnie do głośności wiatraczka w lapku przy dużej pracy) ale za to jak leżę na łóżku i mam lapka na sobie to mi w nogi zimno ;d

  9. #8
    Avatar Dzzej
    Data rejestracji
    2006
    Posty
    8,969
    Siła reputacji
    23

    Domyślny

    Cytuj Przemo napisał Pokaż post
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    Ale czy ja wspomniałem o przegrzewaniu? Nie. Czysty układ = sprawny układ = mniej musi pracować = mniej ci grzeje łapę.
    A no w sumie racja. Z tym, że sam tego nie zrobię, bo mam gwarancję, a laptopa nie oddam do serwisu, bo mi go przetrzymają przez co najmniej tydzień, a bez niego to jak bez ręki. Zastanawiam się czy jest jakiś sposób na przeczyszczenie bez rozbierania. Sprężone (chyba tak się nazywało?) powietrze?

    Cytuj Przemo napisał Pokaż post
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    Chcesz pomocy stricte z podkładką - ok. Zasadniczo nie ma co schodzić poniżej 100zł. Lepiej dołożyć jednorazowo trochę niż oszczędzać. Czemu? Bo tania podkładka będzie albo niewydajna albo głośna, a co za tym idzie - wk*rwiająca. Zarówno mówię o wentylach jak i materiałach użytych do wykonania podkładki. Plastik to słaby przewodnik ciepła, szukaj metalowych lub z metalową górą. Konkretne modele? Proszę: NotePal U3 czy ZM-NC3000. Pierwsza opcja tańsza, 3 wentyle - sam ustalasz gdzie je chczesz. Minusy? Głośniejsza(z powodu kilku małych wentyli), słabe gumki antypoślizgowe. Druga - droższa nieznacznie, jeden duży stały wentyl. Imo lepsza opcja. Na obu zmieści się Twój laptop i większe.
    Roger that. Dzięki za konkretne modele, sprawdzę je, poczytam. Plecaki lecą.

    @Przemo ;
    Co powiesz o takich?
    http://allegro.pl/podstawka-chlodzac...586974126.html
    http://allegro.pl/podstawka-chlodzac...559967135.html

    Nie chcę od razu wydawać ponad 100 ;d.
    Ostatnio zmieniony przez Dzzej : 09-09-2014, 16:20

  10. #9

    Ekspert: Sprzęt i oprogramowanie Przemo jest teraz offline
    Avatar Przemo
    Data rejestracji
    2005
    Położenie
    Łódź
    Posty
    3,598
    Siła reputacji
    21

    Domyślny

    80 zł vs 100zł za NotePal U3, gdzie pierwsza jest z tworzywa i pracuje przy głośności prawie 50 decybeli a druga 31, osiągi również na korzyść Cooler Mastera. ;d

    Jak chcesz tanio - po 75~ zł na allegro masz "SilentiumPC Glacier NC400". Pracuje ciszej i lepiej od AAB(35~db vs 50...) + ma metalowy grill. @Dzzej ;
    Potrzebujesz pomocy z komputerem, laptopem? Coś nie działa, szukasz nowego PCta? Pisz PW lub mnie mentionuj.

  11. #10
    Avatar Dzzej
    Data rejestracji
    2006
    Posty
    8,969
    Siła reputacji
    23

    Domyślny

    Co do tej za 50zł, napisali, że pracuje przy głośności
    • Hałas: 17 dB
    A tworzywo:
    • Materiał: Aluminiowa siatka + Plastik w obudowie
    Czyli mówisz, że ta jest chujowa?

    A ta, co teraz dałeś nazwę:
    Głośność: 11,9 dBA – 14,9 dBA
    Czemu mówisz o 35, a nawet 50 decybelach?
    Ostatnio zmieniony przez Dzzej : 09-09-2014, 17:05

  12. #11

    Ekspert: Sprzęt i oprogramowanie Przemo jest teraz offline
    Avatar Przemo
    Data rejestracji
    2005
    Położenie
    Łódź
    Posty
    3,598
    Siła reputacji
    21

    Domyślny

    Przy każdej Ci tak napiszą, producent zawsze podaje informacje bez informacji o środowisku pomiaru. AAB są słabe, zwłaszcza te tanie. Tu jeśli dobrze pamiętam(nie chce mi się znowu czytać całego bełkotu aukcyjnego) nie masz ani regulatora obrotów ani portów USB = kabel zajmuje Ci na stałe jedno wejście.

    Co prawda z SilentiumPC w sumie też trochę przykolorowałem bo nie podałem dla maksymalnych obrotów, ale nawet wtedy jest trochę cichszy(i wydajniejeszy, ale to oczywiste). Jak mi nie wierzysz to mogę Ci podlinkować test. Jeśli mnie pytasz - unikaj AAB, ja swoje propozycje Ci podrzuciłem acz zrobisz co chcesz.

    Edit bo za szybko te posty zmieniasz. ;d
    Bo tej pierwszej nie biorę nawet pod uwagę, wygląda i jest chińskim badziewiem druga jako jedyna była warta brania pod uwagę. Tylko skoro masz lepsza alternatywę w tej cenie to po co brać coś gorszego?

    Czemu podaje inne, "głośniejsze"(większe) dane? Bo nie opieram się na tym, co piszę producent(nie jest to miarodajne, a już kompletnie gdy mowa o różnych firmach) a fachowych testach.
    Ostatnio zmieniony przez Przemo : 09-09-2014, 17:14
    Potrzebujesz pomocy z komputerem, laptopem? Coś nie działa, szukasz nowego PCta? Pisz PW lub mnie mentionuj.

  13. #12
    Avatar Dzzej
    Data rejestracji
    2006
    Posty
    8,969
    Siła reputacji
    23

    Domyślny

    Dzięki wielkie za pomoc. Chyba wezmę tą Silentium. Mam nadzieję, że spełni moje oczekiwania i odrobinę ochłodzi wyrzucane powietrze.

    I jeszcze ostatnie pytanie, bo widzę, że znasz się na tym.
    Da się przeczyścić układ chłodzący bez rozbierania lapka? Tym powietrzem sprężonym na przykład?

  14. #13

    Ekspert: Sprzęt i oprogramowanie Przemo jest teraz offline
    Avatar Przemo
    Data rejestracji
    2005
    Położenie
    Łódź
    Posty
    3,598
    Siła reputacji
    21

    Domyślny

    Zerknij sobie TU, jeśli chcesz się upewnić. Masz i drugiego AAB i Silentiuma w tym teście (oraz parę innych, może skusisz się na coś droższego albo innego - wydajniejszego acz głośniejszego lub cichszego a słabszego?). Dodatkowo masz zdjęcie - zobaczysz czy Ci wizualnie pasuje oraz opis a nie marketingowe zachwalanie. Test co prawda ma roczek, ale kwestie tych dwóch omawia więc się nadaje.

    Powietrze - tak, po to jest. Do wydmuchiwania kurzu z trudno(lub wcale) dostępnych miejsc czy laptopów na gwarancji. Co prawda to nie to samo co rozebranie laptopa i ręczne porządki ale faktycznie - skoro jest gwarancja to nie masz sam co tego robić a tym bardziej pozbawiać się na tydzień laptopa jak sam zauważyłeś. Zwłaszcza, że jest Ci potrzebny i się nie przegrzewa a tylko robimy kosmetykę.
    Potrzebujesz pomocy z komputerem, laptopem? Coś nie działa, szukasz nowego PCta? Pisz PW lub mnie mentionuj.

  15. #14
    Avatar Dzzej
    Data rejestracji
    2006
    Posty
    8,969
    Siła reputacji
    23

    Domyślny

    Cytuj Przemo napisał Pokaż post
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    Zerknij sobie TU, jeśli chcesz się upewnić. Masz i drugiego AAB i Silentiuma w tym teście (oraz parę innych, może skusisz się na coś droższego albo innego - wydajniejszego acz głośniejszego lub cichszego a słabszego?). Dodatkowo masz zdjęcie - zobaczysz czy Ci wizualnie pasuje oraz opis a nie marketingowe zachwalanie. Test co prawda ma roczek, ale kwestie tych dwóch omawia więc się nadaje.
    Już obczajam.

    Cytuj Przemo napisał Pokaż post
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    Powietrze - tak, po to jest. Do wydmuchiwania kurzu z trudno(lub wcale) dostępnych miejsc czy laptopów na gwarancji. Co prawda to nie to samo co rozebranie laptopa i ręczne porządki ale faktycznie - skoro jest gwarancja to nie masz sam co tego robić a tym bardziej pozbawiać się na tydzień laptopa jak sam zauważyłeś. Zwłaszcza, że jest Ci potrzebny i się nie przegrzewa a tylko robimy kosmetykę.
    Dokładnie. Ani plomby nie chcę zerwać, z oczywistych powodów ani oddać laptopa na dłuższy czas. W takim razie możesz mi jeszcze doradzić jak wdmuchać to powietrze? Zakładam, że z pewnej odległości, ale w którą stronę? Zgodnie z tym jak jest pobierane powietrze i wyrzucane?

    I pewnie musi ostygnąć, a po potraktowaniu go powietrzem trochę odczekać (bo robi się zimne), prawda?

    Pytam tak dokładnie, bo nie chcę nic zjebać.

    I jeszcze raz mega dzięki, że poważnie podszedłeś do tematu ;d.

  16. #15
    Avatar makmej
    Data rejestracji
    2009
    Położenie
    Scotland
    Posty
    981
    Siła reputacji
    15

    Domyślny

    nc400

Reklama

Informacje o temacie

Użytkownicy przeglądający temat

Aktualnie 1 użytkowników przegląda ten temat. (0 użytkowników i 1 gości)

Podobne tematy

  1. Podstawka chłodząca do 130zl
    Przez Therioss w dziale Sprzęt i oprogramowanie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post: 10-02-2013, 12:40
  2. podstawka chłodząca do laptopa
    Przez Enay Palladynek w dziale Sprzęt i oprogramowanie
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post: 11-07-2012, 01:13
  3. Podstawka chłodząca pod Asusa X53 (i5+gt540m)
    Przez Pawlo w dziale Sprzęt i oprogramowanie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post: 02-06-2012, 14:48
  4. Podstawka Chłodząca
    Przez The Boogie Men w dziale Sprzęt i oprogramowanie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post: 06-05-2012, 17:05
  5. Podstawka chłodząca
    Przez Andela w dziale Sprzęt i oprogramowanie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post: 25-03-2012, 17:42

Zakładki

Zakładki

Zasady postowania

  • Nie możesz pisać nowych tematów
  • Nie możesz pisać postów
  • Nie możesz używać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •