Witam!
W tym artykule pokaże w jaki sposób usunąć/zminimalizować lagi w grach MMO typu Tibia podczas korzystania z mobilnego internetu.

Wstęp
Mobilny internet to taki, do którego łączenia się z internetem używamy modemu USB, bądź też karty PCMCIA, do którego wkładamy kartę sim od usługodawcy (Orange/T-mobile/Plus/Play/Cyfrowy Polsat). Wymaga on zasięgu GSM czyli takiego, który łapie nam np. telefon. W zależności od rodzaju zasięgu (GPRS/EDGE/3G/HSDPA) nasza prędkość internetu jest mniejsza/większa. Na przykład: ja korzystam z blueconnecta w mieście 40.000 ludzi i mam tutaj zasięg 3G, czyli jeden z najlepszych jeśli chodzi o internet mobilny. Teorytyczna prędkość mojego łącza wynosi wtedy 7,2 megabitów/s a w praktyce mam pobieranie do 300kilobajtów/s . Jeśli wyjadę z nim na wieś oddaloną od mijego miasta o 12 km to najlepszy zasięg jaki tam osiągam to GPRS. Teorytyczna prędkość to 238kilobitów/s a w praktyce pobieranie wygląda tak, że ciesze się z 20kilobajtów/s pobierania.
I właśnie różnorodność tych zasięgów wpływa na nasze połączenie z grą - jest bardzo niestabilne (czyt. mamy duży ping).
Tyle jeśli chodzi o wstęp - starałem się to wytłumaczyć sam - i jest to dość niedokładne, jednak użytkownicy mobilnego internetu wiedzą o co chodzi :)

1. Gra w Tibie na mobilnym łączu
W tej części poradnika w punktach wymienię rzeczy, które należy zrobić aby zredukować lagi przy grze na łączu mobilnym.
Wielu z tych, którzy mają zaszczyt grać na takowym łączu zapewne doświadczyło lagów, niespodziewanych kicków czy nawet deada poprzez przypadkowe odłączenie się modemu. Należy pamiętać, że modem taki nie może pracować 24/7 bo poprostu się grzeje a karta sim w nim umieszczona może się zdeformować (stopić) - na moim przykładzie potwierdzę, że wyrzuciło mnie z gry ponieważ karta sim odmówiła posłuszeństwa i musiałem ją wymieniać.
1. Jeśli masz zamiar zacząć swoją przygodę na nowo to wybieraj świat niemiecki (niższy ping niż na amerykańskim). Ja sam grałem ponad rok na Calmerze (US) - tam nawet Leatrix Latency Fix nie pomagał (o nim niżej) i grałem na lagach myśląc że tak jest normalnie (przyzwyczaiłem się), po zaczęciu gry na niemieckim serwerze oniemiałem. Jednak gra na niemieckim serwerze, pomimo iż jest mniej lagów to jednak mogą one nadal występować - nie cały czas, zdarza się poprostu okres kilku dni, gdy po zalogowaniu nie mamy wręcz ochoty na gre.
2. Jeśli wypróbowałeś już wszystkie sztuczki z rejestrem (nie polecam przed włączeniem FIX'a) oraz ustawieniami klawiatury w Panelu Sterowania aby gra była płynniejsza to polecam program Leatrix Latency Fix (FIX). Pomaga on w każdej grze MMO.
Link do oficjalnej strony: http://www.wowinterface.com/download...1-2.0.2.0.html (poradnik jest również na tym forum).
Po zainstalowaniu tego "patcha do rejestru" zredukuje on lagi o kilkadziesiąt %. Polecam instalacje po każdym reinstalu systemu (jeśli mamy zamiar grać na nim w MMO), jednak przed tym musimy zainstalować modem, którego będziemy używać do połączeń z internetem.

2. Główny punkt poradnika - optymalizacja
3. Jeśli podpinamy modem/kartę do portu w naszym laptopie/komputerze to automatycznie instalowane są do niego sterowniki, bądź też jest dołączona z nimi płyta CD. I tutaj UWAGA, instalujemy sterowniki oraz PROGRAM PRODUCENTA DO ŁĄCZENIA SIĘ Z INTERNETEM. Właśnie tutaj zaczynają się schody.
Ja przez 4 lata używania mobilnego połączenia oraz przez 2 lata gry w Tibie, używałem zawsze tego programu. Dla każdego internetu jest on inny więc nie będę się tutaj rozpisywać. Domyślam się, że 90% użytkowników tego typu internetu też go używa. Jest on na tyle fajny, ze pomaga nam konfigurować w prosty sposób połączenie.
Po zainstalowaniu sterowników w "Połączenia sieciowe" pojawia nam się nowe połączenie (w moim przypadku są to 2 - Cyfrowy Polsat oraz blueconnect, a skupie się w tym poradniku na "Cyfrowy Polsat").


4. Konfiguracja połączenia i łączenie z internetem
Jeśli widzimy swoje połączenie w "Połączenia sieciowe" (Start - Panel Sterowania - Połączenia sieciowe) klikamy prawym przyciskiem i wybieramy właściwości.
Widzimy takie okienko:

Po wybraniu "Konfiguruj":
"szybkość maksymalna" ustawiamy na największą wartość (u mnie 7200000b/s = 7,2MB/s)
Jeśli reszty nie potrzebujecie zmieniać - zostawcie tak jak jest.
W "Numer telefonu" - jeśli nic nie ma to wpisujecie "*99#" (tak jest w każdej sieci, jeśli nie będzie łączyć to odpalcie program od producenta i tam w konfiguracji będzie numer).
Resztę pozostawiamy bez zmian i przechodzimy na kartę "Opcje"

Wszystkie pola w "Opcje wybierania numeru" odznaczamy - dzięki temu nie wyskoczy nam rutynowe okienko o nazwę użytkownika i hasło a zacznie odrazu łączyć z internetem. Możemy jeszcze zaznaczyć "Wybierz numer ponownie po przerwaniu połączenia" - po zerwaniu połączenia zostaniemy połączeni ponownie.
Pozostałych kart nie ruszamy.

Teraz aby połączyć się z internetem wracamy do "Połączenia sieciowe", klikamy prawym przyciskiem myszy na połączeniu i wybieramy "Połącz".
Jesteśmy teraz podłączeni do sieci. Dla wygody możemy jeszcze kliknąć prawym i wybrać "utwórz skrót - tak", utworzy się nam skrót do połączenia na pulpicie - klikamy 2 razy i jesteśmy połączeni/rozłączeni.

5. Różnica w szybkości.
Tutaj właśnie nie jestem pewien co do skuteczności. U mnie to podziałało - od kilku tygodni gra w Tibie na Cyfrowym Polsacie i Blueconnect nie była możliwa ze względu na lagi - o dziwo strony internetowe przeglądałem bez problemu. Musiałem korzystać z internetu u rodziców aby pograć. Ostatnio nie miałem takiej możliwości więc wykombinowałem ten sposób z łączeniem przez system i dało to pozytywne skutki.
Pingu nie badałem nigdy - efekt odczułem w grze, nie w statystykach.


6. Dodatkowo
Polecam do bezprzewodowego modemu dokupić sobię antenę zewnętrzną wzmacniającą sygnał - w Cyfrowym Polsacie dostałem gratis, myślę, że cena nie przekracza 50 zł.
Wzmacnia ona sygnał = większa prędkość internetu.


7. Na koniec
Jest to mój pierwszy poradnik - wiem, ze można było go napisać lepiej, jeśli będzie taka potrzeba bądź jakieś wątpliwości - poprawię/dodam co nieco.
Myślę nad zrobieniem FAQ jednak nie mam pomysłu na jakie pytania często mogą przydać się odpowiedzi.