Cytuj:
Kamień filozoficzny – legendarna substancja od wieków poszukiwana przez alchemików. Grecki alchemik Zosimos z Panopolis określił ją mianem xerion (→ arab. El Iksir, łac. elixir, pol. eliksir<<rozlane substancje>>Znany też jako tynktura (od łac. tingere = "farbować").
Poszukiwania kamienia filozoficznego zaczęły się ok. I wieku n.e., gdy zatrudnieni w egipskich świątyniach <<oltarz w pomieszczeniu na screenie>> rzemieślnicy podejmowali próby tworzenia imitacji kamieni szlachetnych oraz cennych barwników. Dysponowali specjalnymi umiejętnościami, które trzymali w sekrecie przed innymi. Ich nastawienie do materii zdradzało cechy mitologiczne: uważali, że jest ona święta i ożywiona. (...) Od Arystotelesa przejęli ideę, że materia składa się z materii i formy (ducha) <<o ciele i duszy bylo wyzej>>. (...)
Kamień filozoficzny – według alchemików od późnej starożytności – miał być substancją, (...) Znany był również jako Bazyliszek, sprawiał bowiem, iż rtęć krzepła, zamieniając się w złoto; określano go mianem Salamandry, ponieważ był niepalny; znany był też jako Kameleon<<3 alternatywne nazwy kamienia>> ponieważ człowiek, wpatrując się w niego, widział grę zmiennych barw (tzw. "pawi ogon", łac.cauda pavonis) (...) Kamień filozoficzny był kwintesencją (od łac.quinta essentia, "piąta esencja"), czyli jednością czterech żywiołów <<4 zywioly, 4 coal basiny ;)>>.
I jeszcze tutaj:
Cytuj:
Tablica Szmaragdowa (łac. Tabula Smaragdina) - starożytny tekst hermetyczny, którego autorstwo przypisywane jest Hermesowi Trismegistosowi(...) Alchemicy wierzyli, iż przekaz zawiera tajemnicę kamienia filozoficznego.
Znany obecnie tekst tablicy szmaragdowej zawdzięczamy Izaakowi Newtonowi, który parał się też okultyzmem.
Podsumowujac mam pewne teorie: