Reklama
Strona 3 z 4 PierwszaPierwsza 1234 OstatniaOstatnia
Pokazuje wyniki od 31 do 45 z 52

Temat: Pierwsza pomoc!

  1. #31
    Avatar Dzzej
    Data rejestracji
    2006
    Posty
    8,969
    Siła reputacji
    23

    Domyślny

    Jeżeli osoba ma uraz kręgosłupa, nie zauważymy tego, ułożymy ją w pozycji bezpieczniej i przez to ją zabijemy to grożą nam jakieś konsekwencje?
    I podobnie, jeżeli będziemy komuś udzielać pomocy, ale nie uda się i dana osoba umrze?

  2. #32
    Nedox

    Domyślny

    Cytuj Dzzej napisał Pokaż post
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    Jeżeli osoba ma uraz kręgosłupa, nie zauważymy tego, ułożymy ją w pozycji bezpieczniej i przez to ją zabijemy to grożą nam jakieś konsekwencje?
    I podobnie, jeżeli będziemy komuś udzielać pomocy, ale nie uda się i dana osoba umrze?
    Tak jak napisał Shany.
    I ciekawostka - czytałem że osoba, której uratowano życie oskarżyła chyba ratownika do sądu o wybicie kilku zębów podczas intubowania.
    Tylko dzięki intubacji przeżyła - sąd odrzucił pozew.

  3. Reklama
  4. #33
    Avatar Filia the Dragon
    Data rejestracji
    2004
    Posty
    11,564
    Siła reputacji
    28

    Domyślny

    Cytuj Alex Fortune napisał Pokaż post
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    @Nedox ;
    Czy czasami nie należy wpierw sprawdzić klatki piersiowej oraz szyji w poszukiwaniu ewentualnych złamań? Z tego co pamiętam z przysposobienia obronnego, jeśli poszkodowanemu coś się stało w tym sensie, że połamało mu się coś, to nie wolno go ustawiać w pozycji bezpiecznej.
    Cytuj Nedox napisał Pokaż post
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    W sumie nie widzę w żadnym podręczniku jaki mam wzmianki o tym, kiedy układamy w bezpiecznej a kiedy nie. Jedyne co jest napisane to że ustawiamy go w takiej pozycji gdy jest wydolny krążeniowo i oddechowo - sam oddycha ale jest nieprzytomny.
    W poniedziałek spróbuję złapać jakiegoś ratownika i zapytać jak to wygląda - ale imo jeśli widzimy uraz szyi / kręgosłupa / czaszki to zostawiamy osobę w takiej pozycji jaką ją zastaliśmy CHYBA ŻE nie oddycha i musimy udrożnić jej drogi oddechowe. @Alex Fortune ;
    To dotyczy chorych tzw. urazowych czyli głównie po wypadkach komunikacyjnych. Z tego co pamiętam to u nich przeciwskazane jest odchylanie głowy ku tyłowi, a powinno się wykonywać tylko wysunięcie żuchwy do przodu w celu udrożnienia dróg oddechowych. Co do pozycji bocznej to nie mam pewności ale zdaje mi się, że można najpierw założyć kołnierz, a potem przekręcać.

    Cytuj Nedox napisał Pokaż post
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    Tak jak napisał Shany.
    I ciekawostka - czytałem że osoba, której uratowano życie oskarżyła chyba ratownika do sądu o wybicie kilku zębów podczas intubowania.
    Tylko dzięki intubacji przeżyła - sąd odrzucił pozew.
    To się często zdarza, siekacze bodajże dolne są nagminnie łamane.





  5. #34
    Nedox

    Domyślny

    Cytuj Filia the Dragon napisał Pokaż post
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    To dotyczy chorych tzw. urazowych czyli głównie po wypadkach komunikacyjnych. Z tego co pamiętam to u nich przeciwskazane jest odchylanie głowy ku tyłowi, a powinno się wykonywać tylko wysunięcie żuchwy do przodu w celu udrożnienia dróg oddechowych. Co do pozycji bocznej to nie mam pewności ale zdaje mi się, że można najpierw założyć kołnierz, a potem przekręcać.
    Z tym że mówimy tu głównie o takich przypadkach, które zdarzają się w takich "pospolitych" warunkach gdzie jedyne co pod ręką mamy to telefon + osobom niedoświadczonym nie zaleca się nawet próbowania wysunięcia żuchwy.
    Ostatnio zmieniony przez Nedox : 15-06-2014, 23:41

  6. #35
    Avatar Dark angel on azura
    Data rejestracji
    2007
    Położenie
    Krosno
    Wiek
    28
    Posty
    1,174
    Siła reputacji
    17

    Domyślny

    najgorsze jest to, ze nie dam rady sie chyba przełamać zeby komus pomóc jakby sie cos stalo, niby obkuty jestem z pierwszej pomocy bo do prawka sie uczylem solidnie, ale i tak ;/
    ~wyzalanie sie

  7. #36
    Avatar Cybuch
    Data rejestracji
    2004
    Położenie
    Poznań
    Wiek
    32
    Posty
    2,161
    Siła reputacji
    21

    Domyślny

    czy wymieszanie się niewielkiej (<50 ml) ilości krwi dwóch osób o nieznanych grupach krwi może mieć konsekwencje zdrowotne? Zakładamy, że obydwie osoby zdrowe bez HIV, HCV etc

  8. #37
    Avatar Filia the Dragon
    Data rejestracji
    2004
    Posty
    11,564
    Siła reputacji
    28

    Domyślny

    Cytuj Cybuch napisał Pokaż post
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    czy wymieszanie się niewielkiej (<50 ml) ilości krwi dwóch osób o nieznanych grupach krwi może mieć konsekwencje zdrowotne? Zakładamy, że obydwie osoby zdrowe bez HIV, HCV etc
    Co masz na myśli mówiąc 'wymieszanie'? Bo takie coś jest możliwe tylko podczas iniekcji jednej krwi do krwioobiegu drugiej osoby i trudno mi wyobrazić sobie sytuację, w której ktoś robi coś takiego ;d





  9. #38
    Avatar Cybuch
    Data rejestracji
    2004
    Położenie
    Poznań
    Wiek
    32
    Posty
    2,161
    Siła reputacji
    21

    Domyślny

    @Filia the Dragon ;
    tak, założmy taką sytuację xD czy dobrze mi się wydaje, że w takim przypadku przy niewielkiej ilości krwi organizm wytworzy po prostu przeciwciała i jakoś sobie sam poradzi?

  10. #39
    Avatar Filia the Dragon
    Data rejestracji
    2004
    Posty
    11,564
    Siła reputacji
    28

    Domyślny

    Cytuj Cybuch napisał Pokaż post
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    @Filia the Dragon ;
    tak, założmy taką sytuację xD czy dobrze mi się wydaje, że w takim przypadku przy niewielkiej ilości krwi organizm wytworzy po prostu przeciwciała i jakoś sobie sam poradzi?
    Nawet nie musi wytwarzać bo przeciwciała ma już w osoczu.
    Przetoczenie krwi niezgodnej grupowo chyba w 100% kończy się zgonem biorcy, więc myślę że już tak mała ilość może być dużym zagrożeniem ale pewności nie mam @Nedox ;





  11. #40
    Nedox

    Domyślny

    Cytuj Cybuch napisał Pokaż post
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    @Filia the Dragon ;
    tak, założmy taką sytuację xD czy dobrze mi się wydaje, że w takim przypadku przy niewielkiej ilości krwi organizm wytworzy po prostu przeciwciała i jakoś sobie sam poradzi?
    Po co przetaczać sobie czyjąś krew?
    Mówisz o pobraniu krwi jednej osoby i wstrzyknięciu sobie jej? @Cybuch ;

  12. #41
    Avatar Cybuch
    Data rejestracji
    2004
    Położenie
    Poznań
    Wiek
    32
    Posty
    2,161
    Siła reputacji
    21

    Domyślny

    Nie xD dwie osoby mają rany otwarte i bliski ze sobą kontakt, stąd ich krew może się wymieszać - coś takiego

  13. #42
    Avatar Filia the Dragon
    Data rejestracji
    2004
    Posty
    11,564
    Siła reputacji
    28

    Domyślny

    Cytuj Cybuch napisał Pokaż post
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    Nie xD dwie osoby mają rany otwarte i bliski ze sobą kontakt, stąd ich krew może się wymieszać - coś takiego
    Moim zdaniem nie ma możliwości aby krew wymieszała się w takim przypadku. Ciągle jest wypływ i nie będzie czegoś takiego, że krew osobnika A przeleje się do żył osobnika B i na odwrót. W takim sposób można zarazić się tylko jakimś wirusem.





  14. #43
    Avatar Filia the Dragon
    Data rejestracji
    2004
    Posty
    11,564
    Siła reputacji
    28

    Domyślny

    Cytuj Shany napisał Pokaż post
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    bledne info, jak gosc nie oddycha to sie go wyjmuje, kladzie na ziemie i pompuje



    patrzcie na to tak, ze brak oddechu jest najgorsza rzecza jaka moze przytrafic sie czlowiekowi. poza oczywista dekapitacja :)
    Przecież nie napisałem nic takiego.
    U poszkodowanych u których podejżwać można uraz kręgosłupa powinno odstąpić się od odchylania głowy do tyłu i udrożnić drogi oddechowe poprzez wysunięcie żuchwy albo jakiś zmyślny przyrząd do tego służący. Dotyczy to jednak ludzi bardziej zaawansowanych w udzielaniu PP i laik powinien normalnie odgiąć głowę do tyłu.

    A gorszą rzeczą jest zatrzymanie krążenia.





  15. #44
    Nedox

    Domyślny

    Cytuj Cybuch napisał Pokaż post
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    Nie xD dwie osoby mają rany otwarte i bliski ze sobą kontakt, stąd ich krew może się wymieszać - coś takiego
    Jeśli np.: rozciąłeś rękę i dotknąłeś innej rozciętej ręki to zagrożenia nie ma - oczywiście pod warunkiem że ani ty ani druga osoba nie miała WZW / HIV w/e. @Cybuch ;

  16. #45
    Avatar Lord
    Data rejestracji
    2012
    Położenie
    Uśmiechnięta Polska B
    Wiek
    29
    Posty
    10,345
    Siła reputacji
    18

    Domyślny

    Temat dobry. Na pewno się przyda

Reklama

Informacje o temacie

Użytkownicy przeglądający temat

Aktualnie 1 użytkowników przegląda ten temat. (0 użytkowników i 1 gości)

Podobne tematy

  1. Odpowiedzi: 74
    Ostatni post: 15-05-2014, 22:22
  2. Otwarty Klient Tibi - Pierwsza grywalna wersja
    Przez Sutirem w dziale Open Tibia Server
    Odpowiedzi: 38
    Ostatni post: 21-07-2011, 00:26
  3. LWM 2010: Walka pierwsza - Leff vs Sargeras.
    Przez Cadosinio w dziale Mapping
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post: 10-07-2010, 10:58
  4. Wkrótce pierwsza seria pytań!
    Przez Tomix w dziale Niusy
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post: 17-04-2010, 07:50
  5. Odpowiedzi: 11
    Ostatni post: 25-08-2009, 22:16

Zakładki

Zakładki

Zasady postowania

  • Nie możesz pisać nowych tematów
  • Nie możesz pisać postów
  • Nie możesz używać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •