Na kolejną lekcję przyszedł czas!

Dzisiaj i na następnych dwóch lekcjach zajmiemy się górami skalistymi. Możecie mi wierzyć, że jest to dosyć obszerny i kłopotliwy temat, dlatego rozbiłem go na 3 części i postaram się go objaśnić najlepiej jak to tylko możliwe.

W I części będzie nieco teorii. Powiemy sobie jak tworzyć poprawnie ściany skał, jak i bordery łączące je z podłożem. To czego dzisiaj się nauczycie będzie podstawą do następnej części o górach skalistych. Także miejcie myszki w pełnej gotowości, zaczynamy.



Jak wszyscy wiemy skały są przedstawiane przez mapperów niezwykle często. W tworzeniu gór zawsze najważniejszy jest ich kształt, bez dobrego kształtu nie ma dobrej mapy. Równie ważna jest poprawność wykonania góry, gdyż na pracach wielu mapperów można zauważyć liczne błędy. W takim razie zobaczmy co jest podstawowym budulcem naszych gór:


Oto dwa rodzaje ścian, których będziemy używać do tworzenia gór. Ja oczywiście lubię sobie utrudniać życie, dlatego będziemy mieszać je ze sobą. Poznajcie moją złośliwość! A tak na serio, wymieszanie tych ścian daje o niebo lepszy efekt i niedługo się o tym przekonacie. Przejdźmy teraz do kształtów naszych przyszłych gór. Przyda nam się tutaj wiedza z poradnika o borderach, gdzie powiedzieliśmy o tym, że nie powinno się tworzyć wyraźnych kwadratów. A więc taki kształt odpada:


Ale czy na pewno? Otóż możemy tutaj zastosować drobny zabieg i wymieszać ten rodzaj ściany z drugim:


Jak widać ustawienie ścian jest nadal takie samo, a wygląda to dużo lepiej. Już na wstępie otrzymaliście wspaniały przykład dlaczego lepiej łączyć ze sobą oba rodzaje tych ścian, niż pozostawić jeden. Ale to nie znaczy, że to wykonanie jest dobre. Musicie zwracać uwagę na jeszcze jedną rzecz. Otóż jeśli wyjdziemy piętro wyżej i wypełnimy podłożem to co mamy tu stworzone, wyjdzie nam coś takiego:


Jeden wielki kwadrat. Dlatego musicie pamiętać też o wyglądzie wyższych pięter. W powyższym przypadku oczywiście można zastosować zabiegi kosmetyczne, żeby ładnie to wyglądało, ale nie ma co stwarzać sobie problemów. Dlatego kształty gór powinny wyglądać w ten sposób:


Wtedy nie ma znaczenia czy góra ma 2000x2000sqm czy 100x100sqm, przy każdej wielkości robiąc tym sposobem, będzie się ładnie prezentować. Kształty góry omówione, weźmy się teraz za bordery łączące z podłożem. Do gór skalistych możemy używać takich oto borderów (ten po prawej ma ID 891 - 902):


(W tej kwestii nie będę się zbytnio rozpisywał) Ustawiamy je w taki sposób:


Zarówno u góry skały jak i u dołu. Również możemy je ze sobą wymieszać. Czynimy to tak:


No więc wymieszajmy je i zobaczmy co wyjdzie:


Jak widać efekt jest bardzo ładny, a nawet ładniejszy niż w przypadku pojedynczego bordera. Podsumowując kwestię borderów łączących z podłożem, możecie używać ich zarówno pojedynczo jak i naprzemiennie. Nie ma to większego znaczenia. Najważniejsze, żeby nie pozostawić jakiegoś kawałka skały bez bordera!



To tyle na dziś i do zobaczenia w następnej części o górach skalistych, w której zajmiemy się detalizacją!

KOPIOWANIE PORADNIKA NA INNE FORA BEZ ZGODY AUTORA (SHIRAKO) JEST ZABRIONIONE!!!