Witam w kolejnej lekcji z serii "Mapping od A do Z"!

Na ostatniej lekcji powiedzieliśmy sobie sporo na temat borderowania. Póki co odstawimy go na bok (te bardziej zaawansowane bordery) i zajmiemy się czymś bardziej praktycznym. Nie twierdzę jednak, że dzisiaj tego nie wykorzystamy. Tematem przewodnim dzisiejszej lekcji będzie natura trawiasta, czyli ta którą wszyscy znamy najlepiej. Jest to typ natury, który występuje najczęściej, dlatego też od niej zaczniemy. Do dzieła!



Już mówiłem to na poprzednich lekcjach, ale przypomnę jeszcze raz! Nie używajcie żadnych automatów oferowanych przez RME, a więc o rozstawianiu drzew i krzaczków za pomocą Doodad Palette zapomnijcie! Skoro już o tym przypomniałem przejdźmy do lekcji. Zaczniemy od stworzenia podłoża i zrandomizowania go (w przypadku trawy śmiało można używać Terrain Palette):


Teraz zaszalejemy i wykorzystamy nabytą wiedzę z lekcji o borderingu. Stwórzmy kawałek brzegu, ja to zrobię w górnym lewym rogu:


Gdy mamy gotowy 'podkład' zaczynamy nakładać detale. My wystartujemy od stworzonego przed chwilą brzegu. Wszystko co jest nam potrzebne do wydetalowania brzegu, znajdziemy w zakładce Nature w RAW Palette:


Na razie to nam wystarczy, nie będziemy póki co robić arcydzieł. Tak więc ustawmy kilka tych krzaczków na miejscach borderów łączacych wodę z trawą:


Tak więc jeśli chodzi o brzeg, to wystarczy. Zajmijmy się teraz tym całym zieleńcem bijącym pustkami po oczach. Na początek aby urozmaicić efekt końcowy, jeszcze raz wykorzystamy poradnik o borderingu i stworzymy jakąś dróżkę. Tym razem trochę ją urozmaicimy. Pierwszą rzeczą którą dodamy jest czerwony gruz, który znajdziemy w zakładce Exterior w RAW Palette:


Następnie ustawiamy bordery łączące trawę z dróżką:


Teraz dla urozmaicenia możemy dodać w paru miejscach podłoże o ID 804:


No i na koniec kilka kamyczków ID 3610-3614, 3621-3623, 3648-3656:


Mapa już zaczyna nabierać kształtów, jednak jeszcze kilka kroków przed nami! Rozstawianie natury to problem dla wielu początkujących. Przyjęło się taką zasadę, aby ilość krzaków była dużo większa od ilości drzewek. Oczywiście każdy może poeksperymentować i robić naturę z samych drzew, bądź z samych krzaków, jednak uwierzcie, to jest o wiele trudniejsze. Zaczynamy od postawienia kilku drzew (nie potrzeba ich wiele). Drzewa, których będziemy używać znajdziecie oczywiście w zakładce Nature w RAW Palette za wyjątkiem brzozy, która znajduje się w zakładce Other ID 8313:


No więc ustawiamy kilka drzew:


Jak widać na załączonym obrazku, drzew absolutnie nie możemy rozstawiać równomiernie, ani nie mogą się one zbyt często powtarzać. Takie coś wygląda bardzo słabo, sami spójrzcie:


No dobra, skoro już zostało powiedziane co jest dobre a co złe, w takim wypadku możemy przejść do następnego etapu. Teraz oczywiście rozmieścimy krzaki. Powinny być ustawiane w grupach, najlepiej koło drzew i ewentualnie gdzieś luzem po parę krzaków. Mogą to być zarówno wielkie grupy jak i mniejsze grupy. Ważnym jest, żeby nie były rozmieszczone równomiernie. Krzaków, których będziemy używać to wszystkie te, których używaliśmy przy brzegu oraz jeszcze dodatkowe 3 krzaczki, które tak dla odmiany znajdziemy w zakładce Nature w RAW Palette:


Właśnie ich będziemy używać najwięcej, tych pozostałych w mniejszym stopniu. Rozstawmy teraz krzaki w grupach, najwięcej tych powyżej i kilka tych do brzegu:


Nasza mapa jest już prawie gotowa, wystarczy dodać jeszcze kilka małych detali. Przyszedł czas na kępki trawy, których użyjemy najpierw do wykończenia natury. Oczywiście standardowo znajdziemy je w zakładce Nature w RAW Palette:


Dodając kępki pamiętajcie o tym aby dawać je w odpowiednich ilościach. Najwięcej tych w prawym dolnym rogu, mnie tych w lewym dolnym rogu, jeszcze mniej tych w prawym górnym rogu, a tych w lewym górnym rogu prawie w ogóle. Tak więc rozstawmy je:


W rozstawianiu kępek trawy może wam pomóc takie narzędzie Highlight items uruchamiane przyciskiem 'V'. Jest ono bardzo przydatne, gdy natura, którą robimy ma dużo większe rozmiary niż tutaj. Łatwo wtedy o pominięcie pewnych rejonów i pozostawienie ich bez kępek trawy. To narzędzie podświetla nam wszystkie itemy znajdujące się na mapie i dużo łatwiej wyłapać miejsca (w tym wypadku) pozbawione kępek trawy:


Właściwie moglibyśmy już skończyć naszą mapkę, ale czym jest natura bez grzybków i kwiatków. Zaczniemy od rozstawienia grzybów. Znajdują się one w zakładce Food w RAW Palette. Oczywiście istnieją jeszcze inne grzyby, które znajdziemy w zakładce Nature, jednak ja osobiście wolę te z zakładki Food. No to rozstawmy kilka :


Dodajmy jeszcze kwiatki. Znajdują się one w zakładce (zgadnijcie):


I gotowe! (Tak tak, ja też długo czekałem na ten moment).



W końcu skończyliśmy tą jakże wyczerpującą lekcję. Ale nie martwcie się, będą jeszcze dłuższe! W następnej lekcji zaczniemy mówić o górach skalistych. Do zobaczenia!

KOPIOWANIE PORADNIKA NA INNE FORA BEZ ZGODY AUTORA (SHIRAKO) JEST ZABRIONIONE!!!