Hejka!

Niektórzy z was pewnie pamiętają serię poradników pt. "Mapping od A do Z", której niestety nie dokończyłem. Postanowiłem to zmienić i zacząć pisać tę serię od początku. Poradnik będzie podzielony na kilka rozdziałów, a w każdym z nich znajdzie się kilka tematów. Za jakiś czas zrobię również spis treści aby ułatwić wam nawigację, a tymczasem przejdźmy do sedna!

Na tej i na kolejnej lekcji omówię wam podstawy mappingu tj. randomizowanie podłoża i bordery.



Wszyscy doskonale wiemy, że randomizowanie podłoża w dużym stopniu wpływa na wygląd naszej mapy. Również wiemy o tym, że RME robi to za nas, wystarczy przecież otworzyć Terrain Palette, wybrać interesujący nas rodzaj podłoża i voila. Często jednak zdarza się tak, że RME tworzy nam sporo takich samych elementów koło siebie. Tyczy się to przede wszystkim zakładki Doodad Palette, którą zalecam omijać z daleka, jeśli chcecie tworzyć dobre mapy. Teraz zademonstruję wam, że człowiek jest w tym lepszy od komputera za pomocą paru przykładów:




(Moje po prawej)

Jak widać w pierwszym przykładzie narzędzie RME wymieszało wszystko bardzo niechlujnie. Widzimy wiele powtarzających się elementów co nie wygląda najlepiej. Po prawej stronie ręczna robota przy użyciu RAW Palette, jak widać wygląda to dużo ładniej i nie ma takiego chaosu. Natomiast w drugim przykładzie nasze ukochane narzędzie do 'robienia syfu', po którym trzeba sprzątać, tym razem robi tyle co nic. Dlatego, aby ładnie zrandomizować ten rodzaj podłoża musimy skorzystać z RAW Palette.

Pamiętajcie, że randomizowanie odgrywa kluczową rolę. Zwolennicy SME są zmuszeni do robienia tego ręcznie, dlatego wykonując tę czynność pamiętajcie aby elementy powtarzały się możliwie najrzadziej.



Jeśli chodzi o randomizowanie podłoża, to by było na tyle. Do zobaczenia w kolejnej lekcji!

KOPIOWANIE PORADNIKU NA INNE FORA BEZ ZGODY AUTORA (SHIRAKO) JEST ZABRIONIONE!!!