Reklama
Pokazuje wyniki od 1 do 3 z 3

Temat: FAQ dla nowych w OT

  1. #1
    Avatar Grimekk
    Data rejestracji
    2011
    Posty
    2,692
    Siła reputacji
    14

    Domyślny FAQ dla nowych w OT

    Cześć.
    Ostatnio rozmawiając z pewnym moderatorem, zdziwiła mnie jego niewiedza nt. open tibii jako iż była to kiedyś główna tematyka torga. Anyway, to pewnie dlatego, bo torg jest teraz ogólno-tematyczny, więc każdemu kto nie wie czym jest OT zalecam zapoznanie się z FAQ poniżej. Miłego czytania.


    Czym jest OT(S)?
    OTS to skrót od 'Open Tibia Server'. Zakładając, że wiesz już czym jest Tibia i jej forma w postaci gry autorstwa Cipsoftu, to wyobraź sobie teraz ten sam system tyle, że z nowym wyglądem, funkcjami i mapą. Dzisiaj OT rozrosło się już tak bardzo, że zaczęły powstawać serwery pokroju Pokemon i chociaż niewiele osób uważa takowy OTS za coś co ma cokolwiek wspólnego z Tibią, to tak czy inaczej - takie wybryki natury też zostały stworzone na silniku tibijskim. Najpopularniejsza lista serwerów prywatnych to otservlist.org(.pl). Używając odpowiedniego klienta (wersji) tibii i IP Changera (czyli programu który prościej mówiąc udostępni Ci dostęp do serwera) będziesz mógł się połączyć z grą i zagrać na przepełnionymi wyobraźnią i innowacją OTSach które zapewniam, pozwolą odskoczyć Ci od marnej, cipsoftowskiej montonii i tym samym oddalić się od tibii samej w sobie.

    Szukam kolegów do gry, lub chcę się podzielić grą z torgiem. Help, gdzie mogę to zrobić?
    No to w takim razie zapraszam serdecznie w to miejsce. Przeczytaj regulamin działu, załóż temat i pozapraszaj do niego ludzi. Z biegiem czasu nowi przyjdą sami, a jeżeli będziesz wstawiał zapierające wdech w piersiach zdjęcia to tym bardziej będziesz miał szansę na poznanie sympatycznych osób których kto wie, może kiedyś będziesz mógł nawet nazwać przyjaciółmi ; ).

    Chcę założyć swój własny serwer. Od czego zacząć?
    O ile kiedyś stworzenie własnego OTSa było stosunkowo proste, to dzisiaj wybicie się jest niemal niemożliwe bez odpowiedniej wiedzy. Nie chcę Was jednak zniechęcać, każdy przecież musi od czegoś zacząć - a ja w tym wypadku polecę Wam działy artykuły o OTS i problemy i pomoc. Stąd to już tylko z górki... no nie zupełnie, ale doświadczenie przychodzi z czasem i taki a nie inny start będzie dobrym początkiem długiej i przyjemnej przygody z open tibią. Po zebraniu podstawowych informacji szukanie nowych będzie banalne (czego nie można powiedzieć o przekształcaniu ich w praktykę), więc jedyne czego mogę Wam w tej chwili życzyć to powodzenia i miłej zabawy - a jestem wręcz pewien, że taka się pojawi.

    Czy jest jakaś oficjalna strona OT?
    Może niekoniecznie samej open tibii, ale TFSa (więcej info poniżej) tak. Mianowcie otland.net, ale pomoc dostępna jest tylko w języku angielskim. Z tego też powodu wszelkie pytania zalecam zadawać tutaj, na torgu.

    Czym jest TFS?
    TFS to skrót od The Forgotten Server i jest on, jak sam opis wskazuje 'darmowym, open-source emulatorem gry MMORPG, tibii, napisanym w języku C++'. Pobrać go można tutaj, a spytać o pomoc tutaj.

    Pisanie skryptów - z czym to się je?
    W OT skrypty piszę się w języku skryptowym LUA. Dokumentacja znajduje się na stronie lua.org, poradniki do LUA w OT na torgu.

    Mapping, co i jak.
    Mapping to bardzo duży dział sceny OT. Za pomocą paru różnych programów mapper może manipulować wyglądem swojego serwera i tworzyć lasy, góry, miasta i cokolwiek co wpadnie mu do głowy. Chociaż sam proces jest dosyć czasochłonny to efekty mogą być zaskakujące i zalecam każdemu się w to pobawić, bo zabawa jest naprawdę przednia. Ponadto, przez parę ostatnich lat udało się wyłonić najlepszych maperów i chociaż ich największe skupisko znajduje się na otlandzie, to torg posiada własną sekcje forum w której każdy może założyć własną galerię lub poprzeglądać prace innych. Dział ten znajduje się tutaj. Poradnik w którym opisałem jak zacząć znajduje się pod tym linkiem: klik.

    Błąd w konsoli, o nie!
    Po głębszym zapoznaniu się z TFSem napotkasz pewnie wiele błędów w konsoli. Kurczę, na pewno takowe napotkasz, nie od razu Rzym zbudowano. Prosić o pomoc można w odpowiednim dziale, ale pozwolę zacytować sobie jak to sam autor ujął, ciut 'mniej przyjazną' poradę dot. właśnie takich błędów:
    Cytuj zakius napisał
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    Pojawia się błąd w konsoli? Po pierwsze jest to bardzo prosty angielski, w większości wypadków wystarczy przeczytać i ewentualnie zajrzeć do słownika. Ale jeśli to nie wystarcza ZRZUT EKRANU TO NIE LOG, jeśli twój serwer jest w wersji konsolowej to masz od tego > ścieżka/do/pliku/wyjściowego żeby przekierować wyjście domyślne do tegoż pliku. Przykładowo należy uruchomić
    Kod:
    tfs.exe > c:\log.txt
    ok, no to mamy log, wszystko pięknie. Jednak jeśli się okaże, że zapomniałeś wstawić swoje dane do skryptu, albo brakuje ostatniej linijki, bo kopiowanie gotowca nawet jest zbyt trudne to nie oczekuj pomocy. [/no przynajmniej od zakiusa/Rea/]
    Czy tworzenie własnych serwerów jest legalne?
    Dużo opinii krąży na ten temat w internecie, ale ostatecznie tworzenie własnych serwerów jest legalne. Nielegalne jest zaś łączenie się z nimi za pomocą klienta tibii, choć nie wydaję mi się żeby ktoś kiedykolwiek poszedł za takowe przewinienie do sądu czy więzienia, więc możesz spać spokojnie.

    Chcę podziękować Grimkowi za stworzenie tak świetnego FAQ, gdzie mogę uzyskać jego adres?
    Niestety nie udostępniam publicznie mojego adresu, ale reputy przyjmę z chęcią : )


    W razie jakiś propozycji dot. aktualizacji FAQ proszę pisać poniżej. Pozdrawiam.
    Ostatnio zmieniony przez Grimekk : 23-08-2015, 14:32

  2. #2
    Avatar zakius
    Data rejestracji
    2008
    Położenie
    The Internets
    Wiek
    33
    Posty
    11,075
    Siła reputacji
    24

    Domyślny

    Dodam kilka słów od siebie.
    Masz problem? Chętnie pomożemy. Ale musisz zrozumieć absolutne podstawy. Jeśli twój problem to 'nie działa' osobiście chętnie bym dał ci kilka dni odpoczynku. Opisz problem najdokładniej jak potrafisz.
    Pojawia się błąd w konsoli? Po pierwsze jest to bardzo prosty angielski, w większości wypadków wystarczy przeczytać i ewentualnie zajrzeć do słownika. Ale jeśli to nie wystarcza ZRZUT EKRANU TO NIE LOG, jeśli twój serwer jest w wersji konsolowej to masz od tego > ścieżka/do/pliku/wyjściowego żeby przekierować wyjście domyślne do tegoż pliku. Przykładowo należy uruchomić
    Kod:
    tfs.exe > c:\log.txt
    ok, no to mamy log, wszystko pięknie. Jednak jeśli się okaże, że zapomniałeś wstawić swoje dane do skryptu, albo brakuje ostatniej linijki, bo kopiowanie gotowca nawet jest zbyt trudne to nie oczekuj pomocy.
    Ostatnia uwaga na dziś: protokół, którego używasz do połączenia z serwerem to NIE JEST wersja serwera. Poza tym jeśli używasz nieoficjalnej wersji zmodyfikowanej przez kogoś z zewnątrz to jest spora szansa, że niektóre poważne problemy będą nie do rozwiązania bez dokładnego badania tego wydania, dlatego jest to tak istotne.

    Może brzmi to trochę mało przyjaźnie, niestety takich przypadków spotykamy w tym świecie niewyobrażalnie wiele, a chyba nikt tu nie jest jasnowidzem.

    @xReaper ; np
    Ostatnio zmieniony przez zakius : 25-01-2014, 23:54
    Problem z komputerem? Instrukcja diagnostyczna
    Cytuj Vegeta napisał Pokaż post
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    Baby maja wymagania jak windows vista, takze nigdy nie wiesz.
    Cytuj Dzzej napisał Pokaż post
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    Moje posty to esencja głupoty.
    "Don't worry, I'm just a pervert"

  3. Reklama
  4. #3
    Avatar Grimekk
    Data rejestracji
    2011
    Posty
    2,692
    Siła reputacji
    14

    Domyślny

    Pozwoliłem sobie to dopisać do spisu, chyba nie masz nic przeciwko @zakius ; =)?

Reklama

Informacje o temacie

Użytkownicy przeglądający temat

Aktualnie 1 użytkowników przegląda ten temat. (0 użytkowników i 1 gości)

Podobne tematy

  1. Odpowiedzi: 19
    Ostatni post: 03-05-2017, 16:40
  2. Odpowiedzi: 27
    Ostatni post: 19-08-2014, 19:11
  3. League of Legends Słowniczek dla nowych
    Przez Shaft w dziale Inne gry
    Odpowiedzi: 39
    Ostatni post: 08-08-2013, 20:48
  4. Odpowiedzi: 16
    Ostatni post: 08-11-2012, 17:03

Zakładki

Zakładki

Zasady postowania

  • Nie możesz pisać nowych tematów
  • Nie możesz pisać postów
  • Nie możesz używać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •