Strona 703 z 703 PierwszaPierwsza ... 203603653693701702703
Pokazuje wyniki od 7,021 do 7,028 z 7028

Temat: Co w kole piszczy - luźne rozmowy na temat motoryzacji

Moderator
    Data rejestracji
    Mar 2017
    Siła reputacji
    2

Domyślny

Dobra, jedna sprawa, bo widzę, że to ty masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem. Ja pisałem o momencie obrotowym, który przy redukcji zadziała przy puszczeniu sprzęgła, bo, jak przecież wiesz, obroty urosną z takich przykładowych 2k na 4-5k albo i więcej i ten moment obrotowy wtedy zadziała, a nie ten z niskich obrotów XD Człowieku, ty to w ogóle czytałeś, ja o tym piszę od samego początku.

Od samego początku pisałem też o układzie napędowym, w tym sprzęgle, które przecież jest jego elementem, który oczywiście cierpi najbardziej. Nigdzie nie pisałem, że cierpi ono przy zwykłej redukcji mającej na celu wyhamowanie silnikiem, a więc zrzucenie biegu na niższy przy ~1,5k obrotów max, co spowoduje wzrost tychże do poziomu ~2,5k, co oczywiście nie wpłynie negatywnie na układ napędowy.

Dalej, przy redukcji i parę biegów bez międzygazu cierpi nie tylko sprzęgło, ale również silnik. Słyszałeś o tzw. flarze? Jak nie to se wygoogluj, jesteś w tym dobry. Flara nie jest dla silnika dobra nic a nic, a właśnie taki efekt powstaje przy redukcji, gdzie z np. 2k rpm wchodzi nagle wartość 5k czy nawet większa. W naszym przypadku obroty nie rosną sobie powoli, stopniowo, a nagle i bardzo szybko. To nie jest stopniowe dodawanie gazu. No chyba, że chcesz puszczać sprzęgło powolutku przy takiej redukcji, ale wtedy sprzęgło palisz i już nie wiadomo co jest lepsze, ale ani jedno ani drugie nie jest dobre i tak się po prostu nie powinno jeździć, to jest niepoprawne użytkowanie.
    Do tego wspomniane przeze mnie szarpnięcie, które działa na cały układ napędowy, w tym nawet skrzynię, ale już ją pomińmy, bo rzeczywiście ona jest w stanie wytrzymać dużo. Natomiast w autach z tylnym napędem, gdzie wał jest długi i zaraz za nim mamy dyfer, tego typu szarpanie nie wpływa dobrze ani na wał, ani na dyferencjał. Myślisz, że skąd się biorą luźne dyfry? Z normalnego użytkowania auta? Omawiany przez nas przypadek to tylko jedna z przyczyn, ale jednak przyczyna.

I prawdą oczywiście jest, że sprzęgło się wymienia, ale co ile trzeba je wymienić zależy już w dużej mierze od stylu jazdy. Taki Janusz wymieni dużo szybciej niż ktoś, ktoś, kto dba o auto. Czy użytkuje je więc odpowiednio? Nie, ale nikt mu tego nie broni, niech se wymienia sprzęgło nawet 2x częściej, ale niech mi nie wmawia, że tak się powinno jeździć, bo to nie jest prawda. Przytoczone przez ciebie opony też zużywają się w dużej mierze tak, jak na to pozwala kierowca. Bardzo wiele podzespołów samochodu może wytrzymać dłużej jeśli o to zadbamy i właśnie do tego się powinno dążyć, a nie heja, redukcja z 5 na 2, bez międzygazu, po co, skrzynia nowoczesna da se radę! Serio tak myślisz, czy trollujesz, bo ja się zgubiłem XD

PS. Dzięki za info dot. dysków, nie wiedziałem tego i dobrze, że w końcu odpowiedziałeś. Widzisz, jak chcesz to masz argumenty. Szkoda tylko, że do tej ciekawej informacji dodałeś kolejną gafę, którą jest implikowanie, że 20 lat temu ludzie jeżdżący starymi samochodami (a więc takimi, które dzisiaj mają ~30 lat i więcej) nie mieli zsynchronizowanej skrzyni. Otóż mieli, bo, jak pisałem, jest to wynalazek bardzo stary i stosowany od dawien dawna. Nawet Maluch miał synchronizację, nie miał tylko pierwszego biegu. Tak więc 20 lat temu auta z synchronizacją skrzyni były powszechne we wszystkich grupach społecznych, a niestety monitory LCD i ówczesne dyski SSD - nie. A co do dostępności - ja mówiłem o dostępności w sensie takim, że można to było kupić, a nie za ile. Wyjaśniłeś mi, że takie dyski były, ale nazywały się inaczej, kosztowały dość dużo i miały małą pojemność. Ok, przyjąłem, ciekawa informacja. Jeszcze tylko jedna uwaga - nikt nie mówił o autach za 150k, raczej za max 40k, bo wtedy za tyle można było mieć np. Corollę albo Civica, nie to co teraz, że takie auto to minimum 60k.

PSS. Miałem monitor LCD w 2002 roku, kosztował 2k i miał 15 cali. W sumie do dzisiaj działa, dobry kawał sprzętu.
    Ostatnio zmieniony przez Mexeminor : Dziś, 11:36

Data rejestracji
    Feb 2017
    Siła reputacji
    2

Domyślny

Cytuj Mexeminor napisał Pokaż post
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    Dobra, jedna sprawa, bo widzę, że to ty masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem. Ja pisałem o momencie obrotowym, który przy redukcji zadziała przy puszczeniu sprzęgła, bo, jak przecież wiesz, obroty urosną z takich przykładowych 2k na 4-5k albo i więcej i ten moment obrotowy wtedy zadziała, a nie ten z niskich obrotów XD Człowieku, ty to w ogóle czytałeś, ja o tym piszę od samego początku.
    wciąż bełkot, dalej nie czytam, moment jest ten sam dzbanie

i pisałem w moich postach i innych, że była synchronizacja, ale inna, kurwa gorsza, gorzej zrobiona, tak ciężko to zrozumieć? i dzisiejsza nic nie cierpi, i to pisałem od początku - ŻE W NOWYCH AUTACH SKRZYNIA MA SYNCHRONIZACJĘ I W ŻADNYM RAZIE NIE CIERPI NA BRAK MIĘDZYGAZU, gdzie ty twierdziłes, że skrzynia umiera bez międzygazu, to ci napiasłem, że PO TO WŁASNIE STWORZONO SYNCHRONZIATORY, ŻEBY NIE TRZEBA BYŁO UZYWAĆ MIĘDZYGAZU i się smiałem, ze jak janusz 20 lat temu w żuki wpierdalał biegi na chamca i musiał używac międzygazu, to nie znaczy, że teraz trzeba, a całą resztę sobie dorobiłeś i znowu to, o czym mówię - brak czytania ze zrozumieniem i swoje, błędne interpretacje

widzisz, jestem niesłowną pizdą i doczytałem jednak do końca i nie uwierzysz kurwa, zgadzamy się, za wyjątkiem tego momentu, bo to jest bzdura
    i o czym to świadczy? ano o tym, że w końcu napisałes konkretny i rzeczowy post, z którego wynika, to co myślisz i serio, przeczytaj sobie swoje poprzednie posty bez wiedzy "co autor miał na myśli" i co z nich wynikało i dlaczego się z tobą spinam, takze mój zarzut dotyczący braku czytania ze zrozumieniem i chujowym formułowaniem myśli jest wciąż zasadny

p.s. bez przesady też, że jak ktoś sobie puszcza sprzęgło 3 sekundy, żeby się zsynchronizowały obroty, to nie wiadomo jak je upala, ono też po to jest, jest częścią eksploatacyjną i nie uważam, że używanie międzygazu jest w takich sytuacjach "bardziej prawidłowym stylem jazdy" w nowoczesnych samochodach, bo jeżeli będziemy stosować kryterium przeżywalności elementów, to wychodzi, że najlepszym kierowcą jest ten, kto w ogóle nie jeździ
    Ostatnio zmieniony przez Janusz_Wons : Dziś, 12:40
    Cytuj tibia77 napisał Pokaż post
    zgadzam się[...]! janusz masz moje wsparcie, stop dyskryminacji!!!
    Cytuj moth napisał Pokaż post
    janusz wons to nie informatyk tylko humanista, człowiek wszechstronnie uzdolniony. jego narodziny były większym wydarzeniem niż chrzest polski

Data rejestracji
    Feb 2017
    Siła reputacji
    2

Domyślny

z ciekawości sobie wszedłem na wikipedię, hasło międzygaz:
    zmiana biegu z międzygazem, potocznie przegazówka - technika stosowana podczas prowadzenia pojazdu silnikowego z manualną skrzynią biegów niewyposażoną w synchronizatory (np. motocykl).
    hmmm, ciekawe
    janusz wons to nie informatyk tylko humanista, człowiek wszechstronnie uzdolniony. jego narodziny były większym wydarzeniem niż chrzest polski

Data rejestracji
    Mar 2007
    Położenie
    Łódź
    Siła reputacji
    14

Domyślny

Cytuj Janusz_Wons napisał Pokaż post
    wy jednak serio nie wiecie jak działa silnik z całym układem napędowym xD
    potrzebny jest po to, żeby płynniej wrzucać bieg i nie katować sprzęgła, bo ecu zmniejsza moment obrotowy poprzez nadanie mniejszej ilości paliwa
    Ale nie wiem o co Ci chodzi, nie mam bliższej styczności z tymi nowymi technologiami, a silnik i układ napędowy działa i bez tego.
    W życiu nie słyszałem o czujniki położenia sprzęgła, więc pytam.

Moderator
    Data rejestracji
    Mar 2017
    Siła reputacji
    2

Domyślny

wciąż bełkot, dalej nie czytam, moment jest ten sam dzbanie
    nie jest, weź pod uwagę, że sprzęgło łączy silnik ze skrzynią, a więc obroty silnika z obrotami skrzyni, a więc również i kół (o czym wspominałeś). Chodzi mi o to, że prędkość obrotowa w skrzyni się nie zmienia, ale silnika - już tak, a silnik na wysokich obrotach ma wyższy moment obrotowy niż na niskich (z wyjątkiem turbo, bo tam jest płaski przebieg krzywej momentu, ale i tak dopiero od ~1,8k rpm, poniżej tego jest znacząco niższy).
    i pisałem w moich postach i innych, że była synchronizacja, ale inna, kurwa gorsza, gorzej zrobiona, tak ciężko to zrozumieć? i dzisiejsza nic nie cierpi, i to pisałem od początku - ŻE W NOWYCH AUTACH SKRZYNIA MA SYNCHRONIZACJĘ I W ŻADNYM RAZIE NIE CIERPI NA BRAK MIĘDZYGAZU, gdzie ty twierdziłes, że skrzynia umiera bez międzygazu, to ci napiasłem, że PO TO WŁASNIE STWORZONO SYNCHRONZIATORY, ŻEBY NIE TRZEBA BYŁO UZYWAĆ MIĘDZYGAZU i się smiałem, ze jak janusz 20 lat temu w żuki wpierdalał biegi na chamca i musiał używac międzygazu, to nie znaczy, że teraz trzeba, a całą resztę sobie dorobiłeś i znowu to, o czym mówię - brak czytania ze zrozumieniem i swoje, błędne interpretacje
    Ale co ty mi o żuku dajesz, jak to nie ma porównania np. do wspomnianego przeze mnie W123, gdzie biegi wchodzą mięciutko i tak samo jak w nowych autach? Tak samo w przytoczonych przeze mnie japońskich autach, dzisiaj nie ma nowej, lepszej synchronizacji niż wtedy. Nie jest to potrzebne nawet, bo wszystkie auta premium i luksusowe mają obecnie w większości automaty i to one były dopracowywane na przestrzeni ostatnich dwóch dekad (skok jest widoczny, w przeciwieństwie do skrzyń manualnych) i to one są przyszłością, niedługo manuali już prawie w ogóle nie będzie, jedynie najtańsze, małe auta będą w nie wyposażane.
    widzisz, jestem niesłowną pizdą i doczytałem jednak do końca i nie uwierzysz kurwa, zgadzamy się, za wyjątkiem tego momentu, bo to jest bzdura
    i o czym to świadczy? ano o tym, że w końcu napisałes konkretny i rzeczowy post, z którego wynika, to co myślisz i serio, przeczytaj sobie swoje poprzednie posty bez wiedzy "co autor miał na myśli" i co z nich wynikało i dlaczego się z tobą spinam, takze mój zarzut dotyczący braku czytania ze zrozumieniem i chujowym formułowaniem myśli jest wciąż zasadny
    Janusz, ale ja cały czas to samo piszę, to nagle się ze mną zgadzasz, a wcześniej nie? To kto tu ma problemy z czytaniem ze zrozumieniem? No ale dobrze, że się w końcu zrozumieliśmy, już nieważne jak do tego dochodziło, czasem potrzeba czasu, aby się dotrzeć. Jest git.
    p.s. bez przesady też, że jak ktoś sobie puszcza sprzęgło 3 sekundy, żeby się zsynchronizowały obroty, to nie wiadomo jak je upala, ono też po to jest, jest częścią eksploatacyjną i nie uważam, że używanie międzygazu jest w takich sytuacjach "bardziej prawidłowym stylem jazdy" w nowoczesnych samochodach, bo jeżeli będziemy stosować kryterium przeżywalności elementów, to wychodzi, że najlepszym kierowcą jest ten, kto w ogóle nie jeździ
    Tak, jest i tak, przy odpowiedniej jeździe z międzygazem nagle nie wydłużysz życia sprzęgła 2x, ale na pewno znacząco, a przy okazji sama jazda będzie płynna i przyjemna, bez szarpania, bez nagłego wycia silnika wchodzącego na dużo wyższe obroty itd. Dążmy do takiego użytkowania, dla dobra naszego i samochodów.

A dobrym kierowcom jest ten, kto nie tylko stosuje się do przepisów, jest kulturalny na drodze, ale również dba o swoje auto i wie jak go używać, aby mu jak najdłużej służyło. Warunek nie stosuje się do aut służbowych, ale to chyba oczywiste XD
    Ostatnio zmieniony przez Mexeminor : Dziś, 15:55

Data rejestracji
    Feb 2017
    Siła reputacji
    2

Domyślny

a silnik na wysokich obrotach ma wyższy moment obrotowy niż na niskich (z wyjątkiem turbo, bo tam jest płaski przebieg krzywej momentu, ale i tak dopiero od ~1,8k rpm, poniżej tego jest znacząco niższy).
    dalej nie rozumiesz, moment obrotowy nie ma żadnego związku z prędkością kątową, tak nie jest, i pisałem już, że moment obrotowy jest różny dla różnych obrotów, gdy źródłem siły jest silnik, ale tu źródłem siły są koła i moment jest płaski i nie ma tu znaczenia, czy auto ma turbo, czy cokolwiek, mogłoby nawet silnika nie mieć, a jedynie coś, co stawia równoważny opór

Janusz, ale ja cały czas to samo piszę, to nagle się ze mną zgadzasz, a wcześniej nie?
    no nie pisałeś tego samego, być może miałeś to samo na myśli, ale nie pisałeś tego samego

poza tym git i rozejm
    Ostatnio zmieniony przez Janusz_Wons : Dziś, 16:19

Moderator
    Data rejestracji
    Mar 2017
    Siła reputacji
    2

Domyślny

Dobra, ale jak się ma wzrost obrotów silnika i jego wpływ na sprzęgło przy łączeniu napędu z kołami? No nie powiesz mi, że to nie ma wpływu żadnego, skoro sprzęgło łączy się bezpośrednio z silnikiem. To sprzęgło odpowiada za wzrost obrotów silnika, gdy zmienia się przełożenie skrzyni, a obroty muszą się do niego dostosować.

Data rejestracji
    Dec 2011
    Położenie
    WLKP
    Siła reputacji
    8

Domyślny

Tl;dr
    Dawno gównoburzy nie było xD
    I Am Your Worst Nightmare!

Informacje o temacie

Użytkownicy przeglądający temat

Aktualnie 1 użytkowników przegląda ten temat. (0 użytkowników i 1 gości)

Zakładki

Zakładki

Zasady postowania