Reklama
Strona 1 z 4 123 ... OstatniaOstatnia
Pokazuje wyniki od 1 do 15 z 59

Temat: Podciągaj się jak małpa.

  1. #1
    Avatar chemik
    Data rejestracji
    2008
    Wiek
    30
    Posty
    5,269
    Siła reputacji
    20

    Domyślny Podciągaj się jak małpa.

    Podciąganie na drążku to bez wątpienia jedno z tych ćwiczeń, które powinien wykonywać każdy. Wystarczy spojrzeć na poniższy schemat, który i tak jest niepełny, żeby zdać sobie sprawę z tego, jaki bodziec do wzrostu siły czy masy, daje organizmowi każde podciągnięcie:


    Nie zostały tu zaznaczone mięśnie korpusu, czyli proste i skośne brzucha, zębaty przedni, prostowniki i ogólnie pojęte mięśnie rdzenia. To chyba nie pozostawia wątpliwości co do tego ćwiczenia: podciąganie-w duecie z dipsami-jest w stanie całkowicie przebudować Twoją sylwetkę. Korzyści jest naprawdę wiele. Jest to świetne ćwiczenie korygujące wady postawy. Pokrzywiony osobnik z np. pogłębioną kifozą piersiową będzie prosty jak struna. Ja nim sobie 'naprawiłem' odstające łopatki. Twoim celem jest siła? Ok, naucz się porządnie przemieszczać swoje cielsko w przestrzeni, a później dorzuć na łańcuch kilka(naście) kilogramów. Chcesz mieć szerokie plecy, potężne łapy i symetryczny ośmiopak? To zacznij się podciągać. Jeżeli ortopeda nie powiedział Ci wyraźnie, że masz się nie zbliżać do drążka albo nie masz bodyfatu powyżej 30%, to każda wymówka jest idiotyczna.


    Tak, wiem, jesteś zbyt umięśniony, żeby się podciągać.

    Ile razy ktoś snuje teorie, że ma za długie ręce, jest za ciężki, czy przeszkadza mu pogoda i dlatego nie może się podciągać. Prawda jest brutalna: jeżeli nie masz jakichś zaburzeń w obrębie tkanki łącznej w rejonie obręczy barkowej albo innego schorzenia, to-jak wcześniej napisałem-każda Twoja wymówka będzie słaba. Jest jeszcze możliwość, że posiadasz patologicznie dużo fatu (i nie-Twój bf 20% to nie patologia, kolego). Dziadek Poliquin napisał kiedyś w swoim artykule, że każdy, kto ćwiczy na siłowni, powinien być w stanie trzasnąć 12 pełnych i ładnych podciągnięć na drążku. Można zarzucić Poliquinowi przeginanie w pewnych kwestiach, ale tutaj w pełni się z nim zgadzam.


    To zdjęcie Columbu jest w każdym arcie o podciąganiu, więc tu też się znajdzie.

    Jak się podciągać? To ćwiczenie nie jest specjalnie skomplikowane. Zwisasz na drążku na wyprostowanych rękach z delikatnie wypiętą klatą, przez co naturalnie lekko ściągniesz łopatki, napinasz brzuch, zginasz nogi w kolanach i wio do góry-drążek ma być ściągnięty do górnego brzegu mostka. Powyższe zdjęcie pokazuje idealną formę tego ćwiczenia. Pamiętaj o tym, żeby wykonywać pełne podciągnięcia. Każde odejście od formy to tak naprawdę powtórzenie zmarnowane. O bujaniu się już w ogóle nie ma mowy. Podciągać można się bardzo różnie, w zależności od tego, co chcemy bardziej przyatakować. Szeroki nachwyt i wąski podchwyt to chyba najczęściej spotykane odmiany podciągania. Są też takie wynalazki jak np. gorilla crunche, ale tutaj nie ma sensu o nich nudził, bo w nich łamie się chyba każdą zasadę klasycznego i porządnego podciągania. Krótko pisząc: z takich wynalazków ja bym się wystrzegał tylko podciągania za kark i kippingów. Za to np. girondowskie sternum chin-upy to prawdziwa perełka.

    Tak, łatwo mi pisać. Kupa pierdolenia i zero konkretów. Właśnie w tym momencie do nich przejdę:

    1. Sprawny układ nerwowy.

    Pierwsza myśl: po chuj mi układ nerwowy, jak ja się nie potrafię podciągać? Pewnie kiedyś się zastanawiałeś, dlaczego wiosłujesz ciężarem większym od masy swojego ciała przez kilka serii, a nie jesteś w stanie się za dużo razy podciągnąć. Twój organizm po prostu nie wie, że taki ruch istnieje i że nie musi się go obawiać. Chodzi o wyrobienie odpowiednich połączeń nerwowych. Bardzo ważne jest to, żeby powtórzenia wykonywać do pełnego wyprostu rąk, bo oszukując dużo nie zdziałamy. W pewnym momencie wyprostujesz, być może nieświadomie, ręce i nagle opuszczą Cię siły. To Twój układ nerwowy spyta: co Ty najlepszego wyprawiasz. Przecież w tym momencie zawsze kończyłeś ruch. Niski zakres powtórzeń sprzyja powstawaniu nowych połączeń nerwowych, a czemu to z kolei sprzyja? A np. większej rekrutacji włókien mięśniowych, co się przekłada na wyniki siłowe i lepszemu napięciu tonicznemu mięśni.

    2. Nie potrafię się podciągnąć ani razu.

    To niewielki problem, są ludzie ćwiczący i jednak go mają. Po prostu poproś kolegę na siłowni, żeby potrzymał Cię za nogi. Cała filozofia. Jeżeli nie masz dostępu do kolegi, to rób ćwiczenie o szumnej nazwie inverted rows. Ćwiczonko jest bardzo proste i można je sobie szybko wygooglować, bo trochę ciężko się je opisuje. Trzeba jednak pamiętać, że nie można go robić na odpierdziel. Masz je potraktować jak podciąganie. Za kilka sesji wskoczysz na drążek i spokojnie wykonasz 4-5 powtórzeń.

    3. Podejście.

    Stajesz przed drążkiem i sobie myślisz: kurde, muszę się podciągnąć jeszcze tyle razy, a swoje przecież ważę. Może wyda się to dziwne, ale w takich sytuacjach i w ogóle przy całym podciąganiu, trzeba sobie pewną rzecz wyobrazić, wmówić. Pomyśl sobie, że chcesz ściągnąć ten zasrany drążek na dół. Że chcesz go wyrwać. To naprawdę dużo pomaga.

    4. Kwestia chwytu.
    Drążek można łapać w bardzo różny sposób. Z reguły ludziom najlepiej podciąga się w miarę szerokim nachwytem, przez co niektórzy popadają w skrajności. Im szerzej=tym lepiej. Nie. Im szerzej, tym bliżej do kontuzji. Trzeba znaleźć swoją szerokość chwytu i nie patrzeć na innych. Najprawdopodobniej instynktownie złapiesz odpowiednią szerokość.

    5. Negatywy Dopiero zaczynasz? Zapomnij o tej 'sztuczce'. Po prostu nie warto. Jeżeli podciągasz się ponad dwadzieścia razy i ćwiczysz sporo czasu, to wtedy możesz się zainteresować tematem. Ja namiętnie robiłem negatywy i wszystko było fajnie, tylko wpieprzyłem się w taką stagnację siłową, że trzeba to było odkręcać. W ten sposób można zbudować sporo masy plastycznej, która jest masą niefunkcjonalną, a tej do szczęścia nie potrzebujesz.

    6. Maszyny do podciągania.
    Jeżeli masz takie badziewie na swojej siłowni, to unikaj go jak ognia. Zaręczam Cię, że nie nauczysz się dobrze podciągać na tym urządzeniu.

    7. Trening
    To chyba jasne, że trzeba ćwiczyć dobrze złożonym planem, żeby się dobrze podciągać. Wg mnie są dwie proste i bardzo skuteczne drogi do małpiej sprawności na drążku.

    a)Plan 5x5. Nadaje się dla każdego, bez względu na staż. Jedynie manipulowanie obciążeniem wygląda inaczej. To typowy trening FBW. Od początku września ćwiczę właśnie w ten sposób:
    5x5 przysiad ze sztangą na barkach
    5x5 podciąganie szerokim nachwytem
    5x5 pompki na poręczach

    Koniec. Cała magia. Plan jest krótki, zwięzły i skuteczny.

    b)Rampa.
    Powiedzmy, że jesteś w stanie wykonać 10 pełnych powtórzeń. Zakładasz sobie, że w każdej serii wykonasz ich 5. Podciągasz się do tego momentu, w którym nie będziesz w stanie się już poprawnie podciągnąć. Nie można rampować stale, więc za bardzo się nie zżyj z tą metodą.
    Jest jeszcze pewna metoda, która trochę przypomina rampę, ale nią nie jest. Chodzi o założenie sobie ilości powtórzeń, jaką chcesz wykonać na treningu. Zakładasz sobie, że ma pójść 25. W pierwszej serii podciągniesz się 10x, w drugiej 5x, w trzeciej 3x i tak do 25 powtórzeń.

    8. Wady postawy i rozgrzewka.
    Problem z podciąganiem, i wieloma innymi ćwiczeniami, może leżeć w barkach i łopatkach. W internecie jest świetny artykuł autorstwa Pumy, który przeczytać powinien absolutnie każdy, kto ma do czynienia ze sportem. Zawsze przed podciąganiem porządnie rozgrzej rotatory barków i manipulatory łopatek. Zobaczysz, że po 3 seriach scapular wall slide, odejdziesz od ściany dziwnie prosty. Dorzucić do tego no money, rotacje wewnętrzną i zewnętrzną, a na koniec pompki ze szrugsowaniem-jeżeli problem siedział w tej okolicy, to za 8 tygodni jesteś prościutki.


    Chcesz być v-ścięty jak Vince? To idź na drążek.

    To już by było na tyle. Podciąganie powinno być wg mnie podstawowym ćwiczeniem w treningu pleców. Jak ktoś to przeczytał i mu się podobało, to czekam na sugestie i propozycje co do następnego arta. Literówki i inne pierdoły chyba polikwidowane, ale mogło się coś ostać. Nie korzystałem z innych artów podczas pisania i szczerze powiedziawszy nie wiem, jak się konkretnie nazywały, ale linkuję strony, z których najwięcej wyniosłem, jeżeli chodzi o całość:
    http://www.mnbbc.com/
    http://hormonwzrostu.edu.pl/
    http://www.t-nation.com/
    http://www.charlespoliquin.com/

    @edit
    Jeszcze odnośnie podciągania się z obciążeniem. Uprząż z łańcucha można zrobić bardzo szybko. Sam łańcuch to pewien wydatek, ale posłuży bardzo długo. Nie wieszamy łańcuchów na szyje, nie podciągamy się z plecakiem. Ciężar w innym miejscu, niż nasz pas, a dokładniej położony między nogami, spieprzy ćwiczenie. Ja mam taki 4kg, z którego elegancko można zrobić uprząż. Nie zaciskajcie go za mocno; ma się zatrzymać na miednicy i nie uwierać. Kiedyś mi się zdarzyło go mocniej spiąć i prawie zemdlałem. Można spróbować też z linką holowniczą albo zwykłą liną. Stalowe linki są beznadziejne.
    Ostatnio zmieniony przez chemik : 20-09-2012, 11:47

  2. #2
    Avatar ZlyAdam
    Data rejestracji
    2007
    Posty
    1,044
    Siła reputacji
    17

    Domyślny

    super poradnik, wlasnie wybieram sie na studia i nie bede miec za bardzo pieniedzy ani czasu na jezdzenie na silownie (bardziej pieniedzy) i bede starał sie trenować na róznych poręczach itp wiec bardzo sie przyda.

  3. Reklama
  4. #3
    Avatar beny
    Data rejestracji
    2010
    Położenie
    Siedlice
    Posty
    4,839
    Siła reputacji
    18

    Domyślny

    Imo. Mam drążek w domu. Zawsze jak cos robie to podchodze i podciągnę się pare razy. Ale musze mieć ugięte ręce minimum o kąt 10 stopni. Jak zawisne na drążku i pstaram się podciągnąć to robie ręcami kąt prosty i dalej ręce mnie nie słuchają i nie daje rady dalej. Jakieś rady ?

  5. #4
    Avatar ZlyAdam
    Data rejestracji
    2007
    Posty
    1,044
    Siła reputacji
    17

    Domyślny

    po pierwsze jezeli masz drazek w takiej normalnej futrynie to ciezko jest sie poprawnie podciagnać bo zwyczajnie nie ma miejsca.

  6. #5
    Avatar chemik
    Data rejestracji
    2008
    Wiek
    30
    Posty
    5,269
    Siła reputacji
    20

    Domyślny

    Cytuj beny123 napisał Pokaż post
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    Imo. Mam drążek w domu. Zawsze jak cos robie to podchodze i podciągnę się pare razy. Ale musze mieć ugięte ręce minimum o kąt 10 stopni. Jak zawisne na drążku i pstaram się podciągnąć to robie ręcami kąt prosty i dalej ręce mnie nie słuchają i nie daje rady dalej. Jakieś rady ?
    nic nie musisz. po prostu wyrobiles sobie zly nawyk i przy odrobinie roboty naprawisz go bardzo szybko. jezeli naprawde nie mozesz zrobic pelnego podciagniecia, to pozostaja inverted rowy. mozesz je robic pod mocnym meblem, np. pod stolem.

  7. #6
    Avatar Cybuch
    Data rejestracji
    2004
    Położenie
    Poznań
    Wiek
    32
    Posty
    2,161
    Siła reputacji
    21

    Domyślny

    Od siebie dodam, że warto podciągać się małpim chwytem, znacznie poprawia siłę przedramion. Dodatkowo jeśli ktoś ma tylko drążek, to 2x w tygodniu można robić cuś takiego:
    10x10 podciąganie, jeśli nie ktoś nie da rady np. w 4 serii wykonać 10 powtórzeń, to niech zrobi tyle ile może, a brakującą liczbę negatywów - czyli ktoś się podciągnął tylko 6 razy normalnie to od razu robi 4 negatywy.
    10x3 z obciążeniem, z tymże negatywne ruchy bardzo powoli, ogółem tutaj technika b. ważna

  8. #7
    Avatar chemik
    Data rejestracji
    2008
    Wiek
    30
    Posty
    5,269
    Siła reputacji
    20

    Domyślny

    10x10 z negatywami czlowieka zniszczy. ja sie czulem jak nacpany po 4x8 samych negatywow ;d.

  9. #8

    Data rejestracji
    2009
    Położenie
    Krym
    Posty
    2,013
    Siła reputacji
    17

    Domyślny

    suuuuuuper temacik :D. Az mnie zmotywowales do robienia podciagniec. Juz kieeedys czytalem, ze to jest super na krzywy kregoslup i na garbienie sie, a z tym mam troszke problem, ale poprostu zapomnialem o tym. Tylko mam taki problem - kupilem sobie drazek z 6 "bolcami", przykrecany do sciany. Powiesilem go na wysokosci oczu, dlatego zebym mogl wykonywac cwiczenia NAD drazkiem, co sie okazalo lipą bo w sumie tylko miesnie rak mi pracują i wydaje mi sie, ze nawet te same co podczas robienia pompek. Wlasnie kiedys to bylem taki suchar, ze podciagalem sie raz i robilem maksymalnie 5 pompek :D. Teraz pompek robie 50+, no a podciagac to sie podciagam 4razy, ale wydaje mi sie, ze to dlatego ze mam tak nisko ten drazek. Nawet w pełni rak nie moge wyprostowac gdy jestem na kolanach pod drazkiem. I wlasnie moje pytanie brzmi - czy podniesc ten drazek z metr do gory i popier**** cwiczenia "nad nim" (nie wiem, jak sie dokladnie to nazywa a nie chce mi sie tlumaczyc)? I czy w ogole taki drazek z 6 bolcami - 2 sa na szerokie ramiona, 2 to tak prawie idealnie jak mi wlasnie pasuje sie podciagac i dwa sa bardzo blisko siebie, nadaje sie do poprawnych cwiczen? I gdy stoje przed drazkiem to te bolce sa przymocowane prostopadle do drazka, a w sumie jakbym chcial to na samej rurce (tzn tym drazku) tez mozna by sie bylo podciagac, tylko na tym nie ma gumy a ja jak nie przez sile lub zmeczenie opadam to przez ból rąk i palcow xD

    A jeszcze chcialbym zapytac jak myslicie - czy robienie pompek porzucic calkowicie na rzecz podciagania sie na drazku? Pompki robilem ze 100pompek.pl, chociaz teraz czesciej to tak poprostu przed kompaniem popompowalem sobie troche byle by sie zmeczyc. Ale moze ze wzgledu na moje niezbyt zajebiste plecy powinieniem skupic sie na podciaganiu na drazku? Bo brzuch po kilku miesiac robienia pompek mam naprawde ladny a nawet jesli to na drazku tez czuje, jak on baaardzo pracuje (przynajmiej kaloryferek xd)
    Ostatnio zmieniony przez SedaN* : 20-09-2012, 13:40
    'Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.'
    Mark Twain.

  10. #9
    Avatar ciachu15
    Data rejestracji
    2007
    Położenie
    Zakamuflowana opcja niemiecka.
    Wiek
    30
    Posty
    525
    Siła reputacji
    17

    Domyślny

    Pytanie bardziej praktyczne, niż teoretyczne. Wszedłem w posiadanie drążka rozporowego do drzwi, jednak przy jednym zakończeniu drążka brakuje gumki, która trzyma się w futrynie, raczej nie da się tego kupić, ogarnia ktoś, z czego można by to zrobić?
    Człowiek bez wiary jest jak ryba bez roweru.

  11. #10

    (╯°□°)╯ก็็็็็็็็ ObiWanek jest teraz offline
    Avatar ObiWanek
    Data rejestracji
    2006
    Położenie
    (╯°□°)╯ก็็็็็็็็
    Wiek
    31
    Posty
    1,605
    Siła reputacji
    19

    Domyślny

    fajny temat, ja robie trening www.podciaganie.pl program 9-11, ale mam problem bo trzeci raz juz nie jestem w stanie ukonczyc tego programu, tj. w dniu 5 nie mam sily zrobic piatej serii : http://www.podciaganie.pl/program-50...11-podciagniec (robie 6 podciagniec, trzeba minimum 8)

    juz mnie to denerwuje i mysle, ze moze zle te podciagniecia robie, z nadchwytem jakos do obojczyka sie podciagam.
    Ostatnio zmieniony przez ObiWanek : 20-09-2012, 15:21

  12. #11
    Avatar Szantymen
    Data rejestracji
    2007
    Położenie
    Szczecin
    Posty
    1,729
    Siła reputacji
    18

    Domyślny

    Myślałem, że skrzywienia kręgosłupa nie da się skorygować po zakończeniu okresu wzrostu? Albo w tekście jest babol, albo ja o czymś nie wiem (więc autor twierdzi, że ja w wieku 20 lat mogę "wyprostować" sobie tzw. "garba" i odstające łopatki, dzięki temu ćwiczeniu? coś ciężko mi w to uwierzyć)

  13. #12
    Avatar chemik
    Data rejestracji
    2008
    Wiek
    30
    Posty
    5,269
    Siła reputacji
    20

    Domyślny

    Cytuj ObiWanek napisał Pokaż post
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    fajny temat, ja robie trening www.podciaganie.pl program 9-11, ale mam problem bo trzeci raz juz nie jestem w stanie ukonczyc tego programu, tj. w dniu 5 nie mam sily zrobic piatej serii : http://www.podciaganie.pl/program-50...11-podciagniec (robie 6 podciagniec, trzeba minimum 8)

    juz mnie to denerwuje i mysle, ze moze zle te podciagniecia robie, z nadchwytem jakos do obojczyka sie podciagam.
    100 pompek ujdzie, ale wersja o podciaganiu jest do dupy.
    Cytuj Szantymen napisał Pokaż post
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    Myślałem, że skrzywienia kręgosłupa nie da się skorygować po zakończeniu okresu wzrostu? Albo w tekście jest babol, albo ja o czymś nie wiem (więc autor twierdzi, że ja w wieku 20 lat mogę "wyprostować" sobie tzw. "garba" i odstające łopatki, dzięki temu ćwiczeniu? coś ciężko mi w to uwierzyć)
    a co w tym dziwnego, ze ktos koryguje postawe w tym wieku. na korekty jest troche za pozno w wieku 40 lat, bo wtedy mozna byc pewnym, ze doszlo do zwyrodnienia kosci. wiekszosc wad postawy jest spowodowana atrofia miesni. to nie jest tak, ze krzywia sie kosci. caly uklad ruchu to troche bardziej zlozona sprawa niz 200 pare gnatow.

  14. #13
    Avatar MasterMappi
    Data rejestracji
    2005
    Położenie
    Poznan
    Wiek
    33
    Posty
    1,480
    Siła reputacji
    19

    Domyślny

    Cytuj chemik napisał Pokaż post
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    100 pompek ujdzie, ale wersja o podciaganiu jest do dupy.
    a co zamiast tego bys polecil? jesli chodzi o same podciaganie na drazku, jakis gotowy system, czy np akcje typu 5serii po max podciagniec i przerwa co 2dni?
    tylko bog moze nas sadzic / yolo / hwdp / acab

  15. #14
    Avatar Sister Hafirizo
    Data rejestracji
    2012
    Posty
    269
    Siła reputacji
    12

    Domyślny

    chodzę na siłownie i tam też mam podciąganie. mam krzywy kręgosłup i chciałbym więcej się podciągać w tygodniu. co ile dni mogę robić serię podciągnięć?:P

    dorzucę też
    no money 3x20 i sws 3x20

  16. #15

    Data rejestracji
    2008
    Posty
    802
    Siła reputacji
    16

    Domyślny

    Bardzo dobry artykuł, rady na pewno mi się w najbliższym czasie przydadzą :)

Reklama

Informacje o temacie

Użytkownicy przeglądający temat

Aktualnie 1 użytkowników przegląda ten temat. (0 użytkowników i 1 gości)

Podobne tematy

  1. Jak tam się dostać? jak aktywować te portale?
    Przez [GOD]Raven w dziale Tibia
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post: 26-04-2018, 12:30
  2. Efekt filmowy - jak sie nazywa, jak to zrobic?
    Przez haxigi w dziale O wszystkim i o niczym
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post: 02-09-2015, 10:24
  3. Odpowiedzi: 21
    Ostatni post: 29-01-2015, 12:58

Zakładki

Zakładki

Zasady postowania

  • Nie możesz pisać nowych tematów
  • Nie możesz pisać postów
  • Nie możesz używać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •