Reklama
Pokazuje wyniki od 1 do 12 z 12

Temat: [FACC] Folda - brrr jak tu zimno! Expowisko dla początkujących i nie tylko

  1. #1
    Avatar Moveric
    Data rejestracji
    2008
    Położenie
    Kraków
    Posty
    287
    Siła reputacji
    16

    Domyślny [FACC] Folda - brrr jak tu zimno! Expowisko dla początkujących i nie tylko



    Spis treści, czyli co się tu mieści:

    1. O wyspie słów kilka
    2. Jak się dostać na Foldę
    3. Potwory występujące na wyspie
    4. Taktyki
    5. Loot i lootbagi
    6. Inne


    1. O wyspie słów kilka

    Folda - jedna z pięciu wysp znajdujących się na Morzu Północnym. To także wyspa, na którą przeprawić możemy się tylko i wyłącznie tratwą (no, jak się ktoś uprze to może też wpław). Jest świetnym miejscem do zdobywania doświadczenia przez niskopoziomowych graczy. Mnóstwo zawiłych korytarzy sprawia, że nie będziemy musieli czekać na respawn potworów. Jest to dobra alternatywa dla przeróżnych jaskiń w Venore, czy Ancient Temple w Thais. Bardzo mało osób odwiedza Foldę, co za tym idzie, cały resp jest dla Nas i nie musimy martwić się o potwory. Na Foldzie przy odrobinie (nie)szczęścia możemy spotkać legendarnego Yeti. Niech jednak niskopoziomowi gracze nie stają żeby zrobić zdjęcie, tylko spierd..., ekchem, uciekają ile sił w nogach, ponieważ to bardzo silny potwór.


    2. Jak się dostać na Foldę


    Jak napisałem wyżej, na wyspę dotrzeć możemy jedynie tratwą. Gdzie jednak owa tratwa się znajduje? Otóż usytuowana jest ona na północnym-zachodzie od Carlin. Droga do niej nie jest zbyt skomplikowana:


    Tratwą przeprawi nas na Foldę NPC Nielson. Rozmowa z nim będzie wyglądała następująco:

    Besherood: hi
    Nielson: Ahoi, young man Besherood and welcome to the Nordic Tibia Ferries. If you need a passage, let me know.
    Besherood: passage
    Nielson: Where do you want to go today? We serve the routes to Senja, Folda, and Vega, and back to Tibia.
    Besherood: Folda
    Nielson: Do you want a round-trip passage to Folda for 20 gold?
    Besherood: yes
    Podróż z Mainlandu na jedną z 3 lodowych wysp (w tym Foldę) kosztuje 20 GP. Z każdej wyspy przeprawa na inną z nich kosztuje 10 GP. Powrót na Mainland jest ze wszsytkich wysp darmowy.
    Co jednak jeśli zapomnimy 20 GP, a idziemy np. z Thais? W miejscu zaznaczonym X znajduje się jaskinia Trolli, w której możemy uzbierać potrzebne pieniądze.


    3. Potwory występujące na wyspie

    Foldę zamieszkuje dużo różnych gatunków zwierząt i potworów. Na powierzchni można spotkać Winter Wolfy, Polar Bear'y i Frost Trolle.


    Kilka kroków za kładką znajdują się schody. Gdy po nich wyjdziemy, to zobaczymy 3 Wyverny, z którymi będziemy mogli się uporać.

    Na poziomie +2 respią się tylko 2 Winter Wolfy, natomiast na poziomie +3 znajduje się skrzynka pocztowa, przez którą możemy wysłać swojego lootbaga do miasta.


    UWAGA! Radzę zabierać kilka własnych parceli z miasta, ponieważ na Foldzie nie ma żadnego miejsca, gdzie parcele moglibyśmy zdobyć!

    Nadszedł czas na najważniejszy punkt, jakim są podziemia.

    Wejście do podziemi znajduje się w grocie pod lodową górą. Respi się tam do 3 Frost Trolli. Są trzy poziomy podziemi:
    • -1. Znajdują się tutaj potwory przeznaczone dla niskopoziomowych graczy
    • -2. Potwory dla bardziej doświadczonych, m.in.: Minotaury, Slime'y i Orcowie
    • -3. Water Elementale. Nie radzę schodzić nawet z ciekawości


    Poziom -1:

    Bez większych problemów można tutaj wbić 15, a nawet 20 poziom.


    Przedstawione spawny nie są spawnami pojedynczych potworów! Spawny mogą lekko odbiegać od rzeczywistych!



    Poziom -2:

    Na poziomie -2 robimy lootbagi. Zysk sięga 1k w 15-20 minut.

    Przedstawione spawny nie są spawnami pojedynczych potworów! Spawny mogą lekko odbiegać od rzeczywistych!



    Poziom -3:


    Niestety nie zrobię mapy spawnu -3 poziomu podziemi, ponieważ nigdy tam nie byłem. Wiem tylko, że występują tam wszystkie potwory z -2 poziomu + Minotaur Guard, Bonelord i Water Elemental. Jeśli nie znacie tych terenów, to nie zchodźcie na dół.


    4. Taktyki

    1.Knight

    Aby móc expić na powierzchni oraz na -1 poziomie, wystarczy mieć 8 lvl i skille 20/20. Polecam jednak wbicie 9 lvl i zakup czaru 'exura'.
    EQ, które w zupełności wystarczy to:

    • Dark/Steel/Soldier Helmet
    • Scarf
    • Plate/Noble Armor
    • Dwarven Shield
    • Plate/Brass Legs
    • Boots


    + jakaś broń.

    2. Palladyn

    Pewnie pomyślelibyście: "to samo co u knighta", ale Was zaskoczę i powiem, że nie to samo. Nie musimy kupować exury. Jeśli będziesz uciekał, to nie powinieneś odnieść większych obrażeń. Lepsze skille dla palladyna to 30/30, ponieważ w podziemiach jest mało miejsca do manewrowania i liczy się szybko zadana śmierć.
    EQ:

    • Dark Helmet/brak hełmu w ogóle
    • Scarf
    • Ranger's Cloak/Belted Cape
    • Plate Legs
    • Boots (jeśli masz bogatego kolegę, to lepsze byłyby bohy :D)


    + osobiście polecam speary (można znaleźć ich dużo w podziemiach, więc nie ma problemu z powrotem na kontynent).

    3. Druid/Sorcerer

    To samo co u knighta. Dodatkowo bierzemy trochę fooda. Przed potworami możemy uciekać, ponieważ mniej razy użyjemy exury (jeśli w ogóle jej użyjemy).
    EQ:

    • Dark Helmet
    • Scarf
    • Magican's Robe/Spirit Cloak
    • Możemy używać Spellbook'a jako tarczy, ew. Dwarven Shield, lecz to odradzam
    • Plate Legs
    • Boots


    5. Loot i lootbagi

    Jeśli nie wiesz co to lootbag, to odsyłam Cię do tego poradnika.



    Robienie lootbagów na Foldzie jest bardzo opłacalne, szczególnie na światach Optional-PvP. Nie trzeba mieć wykonenego Postman'a, żeby wrzucić paczkę do skrzynki pocztowej (screen). Należy cały czas mieć na uwadze noobów, dlatego do większych lootbagów najlepiej iść z kumplem. Rzeczy, które powinieneś zbierać do lootbaga:


    • Brass Helmet
    • Chain Helmet
    • Chain Armor
    • Mace
    • Sword


    Dla siebie lub do sprzedania u graczy zbieraj:





    6. Inne

    Folda jak każda z lokacji w Tibi (no dobra, taki żart), skrywa w sobie tajemnicę. W zachodniej części wyspy stoją dwa monumenty, można przez nie przejść, podobnie jak przez bramę... Może to rzeczywiście jakiś portal? Albo po prostu bije mi na głowę, bo piszę ten poradnik 4 godzinę.



    ---

    Mikołaj - na jednej z 3 lodowych wysp (Vega) znajduje się dom św.Mikołaja i jego piekarnia. Ach, ale się nam zrobiło wesoło i świątecznie! HOHOHOH!



    ---

    - yeti niby jest takim normalnym zjawiskiem, niby zagadkowym. Ale w tym rozdziale to umieścić musiałem. Gdybym tego nie dodał, to byłoby to mniej więcej tak jakbym jadł czekoladę nie zawierającą czekolady.

    ***


    To już koniec mojego poradnika. Mam wielką nadzieję, że się podobał i przydał. Wszystkich zachęcam do odwiedzenia Foldy! Po zakończeniu konkursu możecie pisać też Wasze sugestie dot. tego poradnika.


    Moveric!
    Ostatnio zmieniony przez Moveric : 29-08-2010, 22:20 Powód: poprawki kosmetyczne

  2. #2
    Avatar Moveric
    Data rejestracji
    2008
    Położenie
    Kraków
    Posty
    287
    Siła reputacji
    16

    Domyślny

    Refresh.

    Jednak to nie będzie praca konkursowa, więc możecie powiedzieć, co jest nie tak, co dodać, co zamienić.

  3. Reklama
  4. #3

    Data rejestracji
    2009
    Wiek
    28
    Posty
    812
    Siła reputacji
    15

    Domyślny

    Cytuj Moveric napisał Pokaż post
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    Na Foldzie przy odrobinie nie(szczęścia) możemy spotkać legendarnego Yeti.
    Powinno być (nie)szczęścia.

    Otóż usytuowana jest ona na północnym-zachodzie od Thais.
    Powinno być chyba Carlin

    Co jednak jeśli zapomnimy 20 GP, a idziemy np. z Thais?
    Tutaj też chyba powinno być Carlin.

    Nie dopatrzyłem się więcej błędów. Poradnik napisany bardzo dobrze, jestem za przeniesieniem.

    Dlaczego zmieniłeś zdanie? Zobaczyłeś, że nie masz szans w konkursie, czy co? ; >

    @down
    Aha, no to czekam na niego z niecierpliwością ; )
    Ostatnio zmieniony przez Ivvy : 29-08-2010, 22:23

  5. #4
    Avatar Moveric
    Data rejestracji
    2008
    Położenie
    Kraków
    Posty
    287
    Siła reputacji
    16

    Domyślny

    1. Już poprawiam
    2. j/w
    3. Nie, specjalnie dałem Thais, ponieważ Carlin jest blisko i możemy iść do depo po pieniądze.

    #edit

    Zmieniłem zdanie dlatego, że piszę poradnik o expowiskach na rooku. Dzięki niemu przejdziesz go w godzinę, może trochę więcej. Zresztą Celestian powiedział, że taki poradnik będzie bardzo przydatny : D
    Ostatnio zmieniony przez Moveric : 29-08-2010, 22:19

  6. #5
    Avatar Filia the Dragon
    Data rejestracji
    2004
    Posty
    11,564
    Siła reputacji
    28

    Domyślny

    Co nie zmienia faktu, że ta praca jak na razie była chyba najlepsze ;d

    Dodaj mapki z -3 i będzie git.





  7. #6
    Avatar Moveric
    Data rejestracji
    2008
    Położenie
    Kraków
    Posty
    287
    Siła reputacji
    16

    Domyślny

    Płakać mi się chcę, jak piszecie, że jak na razie prowadziłem. Zabiję się, jeśli ten o Rookgaardzie nie będzie tak dobry : /

  8. #7
    Avatar viionc
    Data rejestracji
    2009
    Położenie
    Gorzów Wlkp.
    Wiek
    30
    Posty
    4,835
    Siła reputacji
    19

    Domyślny

    Cytuj Moveric napisał Pokaż post
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    Płakać mi się chcę, jak piszecie, że jak na razie prowadziłem. Zabiję się, jeśli ten o Rookgaardzie nie będzie tak dobry : /
    Stary, to tylko pacc, nie musisz się z tego powodu zabijać xD

    @edit.

    Mogę wiedzieć jak robisz takie ładne mapki respu? nie chodzi o potwory zaznaczone tylko tą minimapę. jak coś pw :D

    @top.

    Poradnik bardzo ładny, mógłbyś dodać -3 jeszcze, ale jak nie masz jak to nic nie szkodzi :)
    Ostatnio zmieniony przez viionc : 30-08-2010, 12:03

  9. #8
    Avatar Moveric
    Data rejestracji
    2008
    Położenie
    Kraków
    Posty
    287
    Siła reputacji
    16

    Domyślny

    Mam filmik nagrany przez Celestiana (dzięki wielkie!) z poziomu -3, więc zmontuję go i wstawię na dniach.

    Program, który posłużył mi do zrobienia takich map to Tibia Map Viewer.

  10. #9

    Data rejestracji
    2007
    Posty
    11
    Siła reputacji
    0

    Domyślny

    Bardzo ladny a takze interesujacy artykul na temat foldy sam tam czasami ide :) pozwiedzac :) Brawa dla autora: )
    I Love Hardcor :)

  11. #10

    Data rejestracji
    2008
    Wiek
    31
    Posty
    620
    Siła reputacji
    16

    Domyślny

    Cytuj Moveric napisał Pokaż post
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    6. Inne

    Folda jak każda z lokacji w Tibi (no dobra, taki żart), skrywa w sobie tajemnicę. W zachodniej części wyspy stoją dwa monumenty, można przez nie przejść, podobnie jak przez bramę... Może to rzeczywiście jakiś portal? Albo po prostu bije mi na głowę, bo piszę ten poradnik 4 godzinę.

    [CENTER]
    Jak już wiadomo, ta 'brama' jest związana z Rise of Devovorga Quest.
    Poradnik naprawdę super, ładnie wykonany. Widać, że się postarałeś i pokazałeś, że nie trzeba opisywać PoI, żeby artykuł był ciekawy i przydatny.

  12. #11

    Data rejestracji
    2010
    Położenie
    Żagań
    Posty
    15
    Siła reputacji
    0

    Domyślny

    Dzięki wielkie!
    Świetny poradnik, właśnie zacząłem grać magiem i level idzie bardzo szybko. Chyba mam szczęście co do godzin w których gram, bo tu faktycznie wieje pustką.. ;)

  13. #12

    Notoryczny Miotacz Postów Neext jest teraz offline
    Avatar Neext
    Data rejestracji
    2010
    Położenie
    dom .
    Posty
    1,435
    Siła reputacji
    14

    Domyślny

    Trochę nie do końca dobry ten poradnik. Olałeś water elementale, które się tam znajdują..

Reklama

Informacje o temacie

Użytkownicy przeglądający temat

Aktualnie 1 użytkowników przegląda ten temat. (0 użytkowników i 1 gości)

Podobne tematy

  1. OOBE , LD - Sen. Porady dla początkujących i nie tylko.
    Przez Alex Rowe w dziale O wszystkim i o niczym
    Odpowiedzi: 2425
    Ostatni post: 24-01-2016, 22:06
  2. [artykuł] FBW - tylko dla początkujących?
    Przez Jagalon w dziale Sport i zdrowie
    Odpowiedzi: 51
    Ostatni post: 16-12-2015, 10:47
  3. Odpowiedzi: 166
    Ostatni post: 08-01-2011, 01:50
  4. Odpowiedzi: 24
    Ostatni post: 15-12-2009, 19:15

Zakładki

Zakładki

Zasady postowania

  • Nie możesz pisać nowych tematów
  • Nie możesz pisać postów
  • Nie możesz używać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •