Aukcje internetowe pełne są używanych konsol, czy telefonów. Niestety niektóre z nich są przerobione, o czym klienci nie zawsze wiedzą. Jak na przykład studentka, która – jak donosi Dziennik Gazeta Prawna - na Forum-Prawne.pl napisała, że po zakupie używanego Xboksa 360 została wezwana na policję. Jak pisze:
Cytuj:
Przedstawiono mi zarzut posiadania przerobionej konsoli Xbox 360. Prokuratura chce mi wymierzyć karę 500 zł i 4 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata.
rzerabianie konsol jest w Polsce łamaniem prawa. Zgodnie z art. 118, prawa autorskiego osoba, która wytwarza lub posiada urządzenia lub ich komponenty służące do obchodzenia technicznych zabezpieczeń przed odtwarzaniem może trafić za kratki nawet na 3 lata.
Gracze spierają się, tłumacząc, że modyfikacja konsol jest legalna, jako że polskie prawo autorskie stanowi, iż dozwolony jest wykorzystanie pirackich kopii na prywatny użytek. Niestety – o czym większość nie wie – nie tyczy się to oprogramowania, a więc także gier.
Ochroną prawną przed modyfikacją objęte są takie urządzenia, jak Xbox 360, PlayStation 2, PlayStation 3, PSP, iPhone, iPod Touch i Nintendo Wii.