Reklama
Pokazuje wyniki od 1 do 11 z 11

Temat: Kraków - co i jak?

  1. #1
    Avatar Peteef
    Data rejestracji
    2013
    Położenie
    Kraków
    Wiek
    29
    Posty
    342
    Siła reputacji
    11

    Domyślny Kraków - co i jak?

    Witam.
    Pewnie sporo Torga jest z Krakowa i może mi pomoże.

    Otóż za tydzień nareszcie wyjeżdżam z mojej małej mieściny i przeprowadzam się do Krakowa celem studiowania.
    Z racji, że do rozpoczęcia roku akademickiego został miesiąc, planuję aktywnie spędzić ten czas, poznać ludzi i zobaczyć jak najwięcej.
    I pytanie jest: Co warto zobaczyć, sprawdzić, spróbować, zwiedzić? Z pewnością pojadę na Kopiec Kościuszki i Zakrzówek. Znacie jakieś inne ciekawe miejsca godne polecenia? Pytam o cokolwiek, od jakichś zabytków i widoczków, po bary, knajpy, restauracje, kluby, kebaby itp. Dosłownie wszystko. Nie pogardzę jakimiś ciekawymi imprezami. Mam do dyspozycji rower, komunikację miejską i mnóstwo zapału oraz chęci. Mieszkam na Stańczyka, niedaleko Wesela.

    Druga sprawa bardziej się tyczy studentów. Jako, że jestem nowy into studenckie życie chciałbym prosić o protipy od weteranów. Z takich pytań które mi się nasuwają teraz. Gdzie wyrobić kartę do komunikacji miejskiej? Czy da się ją zrobić przed otrzymaniem legitymacji? Gdzie opłaca się robić oszczędnie zakupy? (najlepiej w okolicy) Jakieś lokale ze zniżkami dla studentów? Na co trzeba uważać w Krakowie? Czy serio tak kradną rowery? Jak coś mi się przypomni to dopiszę.

    Studiuję na AGH jakby co.
    Z góry dzięki! :)
    Uszanowanko.

  2. #2

    Data rejestracji
    2014
    Posty
    1,503
    Siła reputacji
    11

    Domyślny

    kraków dobra mieścina, kluby wszystkie niedaleko od siebie , szewska godna polecenia.

    nie musisz sie tak śpieszyć z zobaczeniem wszystkiego, masz przecież 5 lat xD
    Tyniec jest dobry na wyceiczke rowerową myśle

  3. Reklama
  4. #3
    Avatar moth
    Data rejestracji
    2007
    Położenie
    Gdańsk
    Wiek
    38
    Posty
    15,401
    Siła reputacji
    27

    Domyślny

    miasto do najpiękniejszych nie należy, bo poza rynkiem i wisłą to raczej strasznie zaniedbane miasto jeśli chodzi o infrastrukture i architekture, niemniej jednak jest jakiś akwapark, są dobre miejscówki do plenerowego picia.

    co do karty miejskiej to tu masz wszelkie informacje http://www.kkm.krakow.pl/
    zakupy to najlepiej jakieś tesco/biedronka, a to co krok jest.
    w niektórych dzielnicach krakowa jak się wygląda na cwaniaczka to można dostać po mordzie bardziej niż w innych, ale jakoś nie specjalnie odstaje od reszty duzych miast. a rowery to kradną w całej polsce tak samo z mojego doświadczenia

  5. #4
    Avatar Nebula
    Data rejestracji
    2013
    Położenie
    Allenstein/ Krakau
    Wiek
    29
    Posty
    1,113
    Siła reputacji
    11

    Domyślny

    Cześć!

    Studiuję w Krakowie już dwa lata, mieszkam jednak dość daleko od centrum, w zasadzie aż za Ruczajem. Kilkoma rzeczami jednak na pewno będę mógł się podzielić.

    Kultura, zwiedzanie:

    "[...] zabierzesz ich do Muzeum Lotnictwa, kurwa jego mać [...]" I to nie żarty. Muzeum Lotnictwa jest ogromnym obiektem z niesamowitą ilością maszyn różnego przeznaczenia z różnych czasów: składa się z przestronnego budynku z częścią "teoretyczno-interaktywną" i mniejszymi maszynami oraz sporego parku z różnymi samolotami i kilkoma śmigłowcami. Nie jestem specjalnym fanem ani lotnictwa ani technologii, ale zrobiło na mnie naprawdę duże wrażenie. Bilety nie pamiętam ile, ale raczej niedrogie, pamiętaj zawsze, żeby pytać o zniżki studenckie, bo występują bardzo często.

    Wawel - jak to Wawel, ciekawe miejsce, wstęp na wzgórze jest wolny, jednak za wejście do krypt w kościołach trzeba płacić, nie dużo, ale jednak. Jedzenie w restauracji na wzgórzu jest spoko, ale drogo wypada jeśli chodzi o stosunek cena/ilość. Jeśli lubisz muzykę klasyczną możesz wpaść do sklepu z płytami w małym pomieszczeniu "w murach", jest tam sporo winyli jazzowych, muzyki klasycznej i sakralnej.

    Muzeum pod Rynkiem - tak, pod krakowskim rynkiem i Sukiennicami jest muzeum. Za darmo można tam wejść we wtorek bodajże, jeśli odpowiednio wcześniej zarezerwujesz bilety. Jak jest w środku nie powiem, nie byłem, chociaż od 2 lat zajęcia mam w okolicach rynku - pod latarnią najciemniej -.^

    Wieliczka - jak wiadomo pod Krakowem jest Wieliczka, a pod Wieliczką jest kopalnia. Robi ogromne wrażenie, bardzo ciekawe zwiedzanie. Za bilety trzeba jednak zapłacić ok. 40 złotych, można je jednak zarezerwować ze zniżką z wyprzedzeniem. Część autobusów dojeżdża do Wieliczki, ale szczerze mówiąc nie wiem, czy łapią się one pod bilet semestralny.

    MOCAK - czyli po prostu Muzeum Sztuki Współczesnej. Ciekawy budynek, co do zawartości - jeśli lubisz, to warto,

    Obozy koncentracyjne - najbliżej jest obóz Płaszów, do Oświęcimia dojeżdża się pociągiem w ok. godzinę.

    Zakopane - 2 h busem w jedną stronę, o ile Zakopianka nie jest zakorkowana. Bilet na busa - 15 zł, czyli można planować jakiś wypad na weekend, czy to zimą na narty czy inną porą roku na zwiedzanie/ imprezy.

    Zakrzówek - na Zakrzówku się pije lub grilluje, a nie się go zwiedza ;d

    Kluby, puby, gastronomia
    Klubów nie lubię i nie bywam, ale z pubów polecę Tygiel na Grodzkiej (najgłębszy w mieście, piwo za 5 zł studenckie), Pijalnię Wódki i Piwa ze względu na ceny (na Szewskiej bodajże, czyli wciąż Rynek), U Jozina (czeskie piwa, niezłe ceny, okolice św. Tomasza, czyli wciąż Rynek) oraz Oldsmobile (wyższe ceny, ale lepsze piwa; fajnie urządzony lokal, polecam gorąco na przekąskę ich tzw. koszyczek piwny). W okolicy Tygla jest jeszcze restauracja z kuchnią ukraińską, bardzo dobre jedzenie, ale ceny niestety turystyczne.

    Na oddzielną wzmiankę zasługuje Kazimierz - bardzo klimatyczne lokale, jest też co pozwiedzać. Cenowo różnie, ale raczej nie znajdziesz knajp wybitnie tanich. Znanym klubem muzycznym jest Alchemia - organizowane są tam ciekawe koncerty, jednak ma jedną wadę - jest tam niezmiernie ciasno. Warto też spróbować słynnych zapiekanek "U Endziora" na Placu Nowym, polecam Królewską z dodatkowym szczypiorkiem xD

    Jeśli chodzi o jedzenie - wszędzie praktycznie są kebsy, ceny są podobne: 10 zł w bułce, 12 w tortilli. Wyjątkowo dobry jest jednak kebab "U Szwagra" na Karmelickiej. W okolicach Rynku jest zarówno McDonalds' jak i KFC, świetne jedzenie jest w restauracji Sioux, niestety drogie. Niezła chińszczyzna przy wylocie Szewskiej. Najbardziej studencką i ekonomiczną wersję, co nie znaczy, że złą oferują jednak dwa lokale na Gołębiej, przy wylocie na Bracką: Bordo oraz Koko. W cenie ok 13-14 zł dostajemy zestaw zupa + drugie danie + deser, wybór nie jest wcale taki mały i zależy od sezonu, możemy za 14 zł zjeść np zupę krem z dyni z grzankami, filet z kurczaka panierowany w sezamie z frytkami i surówką, deser jest jednak losowy więc czasem oszukany - raz jest to kawałek ciasta, raz jabłko :P

    Wspominałeś, że będziesz studiował na AGH - na miasteczku jest mini KFC oraz Lewiatan, w którym wszyscy z okolicy się zaopatrują (na miasteczku można pić na świeżym powietrzu, więc jest tam bardzo dużo imprez). W Lewiatanie natomiast jest też fastfood - chińszczyzna i różne makarony.

    Kultura

    W Krakowie jest mnóstwo wydarzeń kulturalnych i koncertów, od seansów niezależnego kina poprzez koncerty filharmoniczne (niektóre za free, Filharmonia w pobliżu Rynku). Jest na Facebooku sporo gróp czy stron z harmonogramami tych wydarzeń. Ważnymi klubami są Fabryka oraz Kwadrat. Fabryka jest na Zabłociu, w pobliżu Akademii im. Frycza-Modrzewskiego, dojeżdża się tam bez problemu tramwajem, jednak z powrotami nie jest już tak kolorowo - trzeba drałować na piechotę na Rondo Grzegórzeckie. Kwadrat jest natomiast w okolicach polibudy, ale nie polecam koncertów w tym klubie, zwłaszcza dużych - miejscówka się do tego średnio nadaje.


    Protipy

    Kartę miejską wyrobić możesz w kilku punktach, z tego co kojarzę jeden jest na końcowym przystanku tramwaju linii 18 (kierunek Krowodrza Górka), drugi na przystanku Powstańców Wielkopolskich. Do tego tu i ówdzie znajdują się biletomaty, w których możesz zarówno nabyć bilet jak i doładować Krakowską Kartę Miejską. Polecam jednak zaczekać na legitkę - wtedy możesz mieć bilet na niej. Bilet semestralny studencki to koszt rzędu 190 zł, obowiązuje zarówno w autobusach jak i tramwajach.

    Jeśli chodzi o zakupy to musisz obczaić sklepy w okolicy - oczywiście najbardziej opłaca się robić je w Biedronkach, Lidlach itp.

    Uważać - na to, co w każdym mieście - nie chodzić o późnych porach przez podejrzane osiedla, nie nosić szalików z barwami swojego ulubionego klubu. Złą sławą cieszy się Nowa Huta oraz oba Prądniki, jednak nie ma żadnej zasady. Ja mimo złej sławy Krakowa nigdy nie miałem problemów - jedynym dużym utrapieniem są jednak dla mnie żule, których na rynku pełno, no ale jak się ma długie włosy i nosi czarne ubrania to jest ich jakieś 3x więcej ("eeeee bracie w klimace dej 5 zł" "dej kierowniku, poratuj, schlejem sie jak na jarocinie w 39'" itd.). Roweru nie używam, ale jest w Krakowie możliwość wypożyczenia i śmigania po mieście - doładowujesz sobie kartę, odpinasz rower z jednego punktu, jedziesz, zostawiasz w punkcie w pobliżu celu podróży.

    Prawdą jest też to, co mówi się o powietrzu w Krakowie - pochodzę z Olsztyna, czyli Warmia i Mazury, Kraina Tysiąca Jezior, Zielone Płuca Polski itd., itp. Po przeprowadzce do Krakowa cyklicznie, co zimę, mam problemy z drogami oddechowymi. Jeśli jesteś biegaczem, warto obczaić albo zielony teren do biegania, albo zainwestować w specjalną maskę, która ochroni Cię przed smogiem. To samo tyczy się jazdy na rowerze. Zimą, jeśli smog jest szczególnie gęsty, nie zostawiaj zbyt długo otwartych okien. Sytuacja, gdy wychodzę rano, zostawiam otwarte okno, żeby się wywietrzyło i wracam wieczorem, a w pokoju cuchnie palonymi oponami to niestety standard.

    Jeśli chodzi o studenckie życie, to uważaj, żeby nie zachłysnąć się wolnością, regularnie się ucz, nie zarywaj nocy przed egzaminem i noś zimą czapkę, żeby nie odmrozić uszu :P

    Na koniec jeszcze największy protip zbrodniarz wojenny:

    krakow.jakdojade.pl

  6. #5
    Avatar Peteef
    Data rejestracji
    2013
    Położenie
    Kraków
    Wiek
    29
    Posty
    342
    Siła reputacji
    11

    Domyślny

    Tak bardzo szanuję pana up, że najchętniej dałbym mu dwa reputy za tego posta.
    Uwielbiam taki styl pisania, w pewnym momencie myślałem, że czytam jakiś artykuł,a nie odpowiedź na forum.

    Co do Zakrzówka, z tego co widzę na fociach to fajne widoczki są tam. Najpierw muszę ogarnąć znajomych do picia :)
    Co do żuli, zgadzam się, doświadczyłem już tego parę razy. Co do szalików, ja nie z tych :D
    Słyszałem jeszcze o House of Beer, ktoś polecał. Warto? U Szwagra byłem, kebab świetny. Jadłem też u nich na Lea, ale jednak na Karmelickiej wymiata.
    Ja z małego miasta, muszę ogarnąć trochę to wielkomiejskie życie. Zwłaszcza, że na tą chwilę, zamierzam zostać tam na stałe.

    Dzięki za odpowiedzi i zachęcam innych do wypowiedzi :)
    Uszanowanko.

  7. #6
    Avatar Wielkie Zło
    Data rejestracji
    2008
    Posty
    819
    Siła reputacji
    17

    Domyślny

    Cytuj Peteef napisał Pokaż post
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    Tak bardzo szanuję pana up, że najchętniej dałbym mu dwa reputy za tego posta.
    Uwielbiam taki styl pisania, w pewnym momencie myślałem, że czytam jakiś artykuł,a nie odpowiedź na forum.

    Co do Zakrzówka, z tego co widzę na fociach to fajne widoczki są tam. Najpierw muszę ogarnąć znajomych do picia :)
    Co do żuli, zgadzam się, doświadczyłem już tego parę razy. Co do szalików, ja nie z tych :D
    Słyszałem jeszcze o House of Beer, ktoś polecał. Warto? U Szwagra byłem, kebab świetny. Jadłem też u nich na Lea, ale jednak na Karmelickiej wymiata.
    Ja z małego miasta, muszę ogarnąć trochę to wielkomiejskie życie. Zwłaszcza, że na tą chwilę, zamierzam zostać tam na stałe.

    Dzięki za odpowiedzi i zachęcam innych do wypowiedzi :)
    Jeżeli chodzi o puby z piwem to wybór jest spory: Tap House, Strefa Piwa, Multi Qlti, Viva la pinta, House of Beer, Omerta, TEA Time.
    Co to za kierunek na AGH-u?

    Co do roweru to proponuję kupić jakiś miejski w niskiej cenie i do tego rozsądne zapięcie - nikt nie będzie się męczył dla kilku groszy.

    Klub Fabryka niestety niedługo zostanie zamknięty :(
    Cytuj SedaN* napisał Pokaż post
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    kiedys jak bylem gowniarz, jakies 11lat mialem to na quo vadis nie chcieli mnie wpuscic ale bylem z kumplem i jego ojcem wiec zagadal i weszlismy (w scenach hard mielismy oczy zakrywac.. ALE BYLEM TAKI SZALONY, ZE TEGO NIE ROBILEM :])
    Programiści Torga łączcie się! Zapraszamy:
    http://webchat.freenode.net/
    kanal: #torgdevs

  8. #7
    Avatar Peteef
    Data rejestracji
    2013
    Położenie
    Kraków
    Wiek
    29
    Posty
    342
    Siła reputacji
    11

    Domyślny

    Cytuj Wielkie Zło napisał Pokaż post
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    Jeżeli chodzi o puby z piwem to wybór jest spory: Tap House, Strefa Piwa, Multi Qlti, Viva la pinta, House of Beer, Omerta, TEA Time.
    Co to za kierunek na AGH-u?

    Co do roweru to proponuję kupić jakiś miejski w niskiej cenie i do tego rozsądne zapięcie - nikt nie będzie się męczył dla kilku groszy.

    Klub Fabryka niestety niedługo zostanie zamknięty :(
    Informatyka Stosowana.
    Co do roweru to właśnie mam nowy, całkiem drogi, dlatego się martwię. Nie ukrywam, że wyróżnia się.
    Uszanowanko.

  9. #8
    Avatar Wielkie Zło
    Data rejestracji
    2008
    Posty
    819
    Siła reputacji
    17

    Domyślny

    Cytuj Peteef napisał Pokaż post
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    Informatyka Stosowana.
    Co do roweru to właśnie mam nowy, całkiem drogi, dlatego się martwię. Nie ukrywam, że wyróżnia się.
    To proponuję zachować jako drugi sprzęt, a na codzień kupić jakiś złom za 300~ zł. Nawet z parkowaniem w piwnicy bym uważał bo stamtąd też często sprzęt ginie.
    Cytuj SedaN* napisał Pokaż post
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    kiedys jak bylem gowniarz, jakies 11lat mialem to na quo vadis nie chcieli mnie wpuscic ale bylem z kumplem i jego ojcem wiec zagadal i weszlismy (w scenach hard mielismy oczy zakrywac.. ALE BYLEM TAKI SZALONY, ZE TEGO NIE ROBILEM :])
    Programiści Torga łączcie się! Zapraszamy:
    http://webchat.freenode.net/
    kanal: #torgdevs

  10. #9
    Avatar moth
    Data rejestracji
    2007
    Położenie
    Gdańsk
    Wiek
    38
    Posty
    15,401
    Siła reputacji
    27

    Domyślny

    no to zdecydowanie polecam zostawić go w domu i kup jakiś tani miejski

  11. #10
    Avatar Peteef
    Data rejestracji
    2013
    Położenie
    Kraków
    Wiek
    29
    Posty
    342
    Siła reputacji
    11

    Domyślny

    Najwyżej odpuszczę sobie jazdy na uczelnie i zostawianie go gdziekolwiek, a będę nim robił po prostu trasy. Piwnicy nie mam, będzie stał na balkonie, ewentualnie w pokoju.
    Uszanowanko.

  12. #11

    Notoryczny Miotacz Postów Rhakio jest teraz offline
    Avatar Rhakio
    Data rejestracji
    2014
    Położenie
    Nisko
    Wiek
    35
    Posty
    1,009
    Siła reputacji
    11

    Domyślny

    Powiem Ci tylko to co wiem o rowerach ponieważ kilka ostatnich lat mieszkałem w Krk no i w zasadzie pracowałem z ludźmi z Krakowa towarzystwo z blokowiska. Zdarzyło mi się poznać ludzi którzy te rowery kradną i nie myśl że jak słabo wygląda to nie ukradna bo takie im łatwiej i szybko schodzą, popyt napędza sprzedaz, znam też ludzi którzy te rowery kupowali. Dlatego polecam nie zostawiac byle gdzie, kupić zapięcie podkowe bo wiem ze tego chłopaki nie ruszają bo za dużo roboty. Albo dobry łańcuch i kłódkę no i klatka schodowa w bloku tez dobrym miejscem na trzymanie rowera nie jest bo biorą nawet jak jest na 10 piętrze

Reklama

Informacje o temacie

Użytkownicy przeglądający temat

Aktualnie 1 użytkowników przegląda ten temat. (0 użytkowników i 1 gości)

Podobne tematy

  1. Kraków-szkolenia,spotkania itp
    Przez Shaun w dziale Prawo i finanse
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post: 26-04-2014, 20:50
  2. AGH Kraków vs PŚ
    Przez Zaster w dziale Szkoła i nauka
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post: 19-01-2014, 11:07
  3. Turystyka i Rekreacja - AWF Kraków - parę pytań.
    Przez Aver w dziale Szkoła i nauka
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post: 19-05-2013, 11:23
  4. Kto na AGH kraków?
    Przez Phoenix w dziale Szkoła i nauka
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post: 27-09-2012, 21:27
  5. Uniwersytet ekonomiczny kraków czy rzeszów
    Przez Shaun w dziale Szkoła i nauka
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post: 23-09-2012, 16:01

Zakładki

Zakładki

Zasady postowania

  • Nie możesz pisać nowych tematów
  • Nie możesz pisać postów
  • Nie możesz używać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •