Reklama
Pokazuje wyniki od 1 do 10 z 10

Temat: Wyłączający się komputer.

  1. #1
    Avatar Filia the Dragon
    Data rejestracji
    2004
    Posty
    11,564
    Siła reputacji
    28

    Domyślny Wyłączający się komputer.

    Witam serdecznie!
    Jak w nazwie tematu- mam problem z wyłączającym się komputerem. Wszystko zaczęło się po zmianie systemu operacyjnego z XP na 8.1.
    PC wyłącza się najczęściej podczas gry w LoLa, aczkolwiek jest to całkowicie losowe. Czasami gram cały dzień i nic się nie dzieje, czasami wyłączy się podczas pierwszej gry, a czasami przy 3-4. Co ciekawe jak wyłączy się raz to po restarcie drugi raz już nie(przynajmniej nigdy się to nie zdarzyło). Kila razy wyłączył się też podczas grania w inną gierkę, a nawet podczas oglądania jakiegoś serialu; a raz nawet podczas normalnego przeglądania internetu.

    Ktoś ma jakiś pomysł co to może być? Myślałem o przegrzewaniu procesora ale nie wiem jak miałbym to sprawdzić przez tą losowość wyłączania :/





  2. #2
    Avatar Masaker
    Data rejestracji
    2005
    Położenie
    piwnica.eu
    Wiek
    32
    Posty
    2,499
    Siła reputacji
    20

    Domyślny

    Cytuj Filia the Dragon napisał Pokaż post
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    Witam serdecznie!
    Jak w nazwie tematu- mam problem z wyłączającym się komputerem. Wszystko zaczęło się po zmianie systemu operacyjnego z XP na 8.1.
    PC wyłącza się najczęściej podczas gry w LoLa, aczkolwiek jest to całkowicie losowe. Czasami gram cały dzień i nic się nie dzieje, czasami wyłączy się podczas pierwszej gry, a czasami przy 3-4. Co ciekawe jak wyłączy się raz to po restarcie drugi raz już nie(przynajmniej nigdy się to nie zdarzyło). Kila razy wyłączył się też podczas grania w inną gierkę, a nawet podczas oglądania jakiegoś serialu; a raz nawet podczas normalnego przeglądania internetu.

    Ktoś ma jakiś pomysł co to może być? Myślałem o przegrzewaniu procesora ale nie wiem jak miałbym to sprawdzić przez tą losowość wyłączania :/

    Posprawdzaj jakimś HWmonitorem temperature na poszczegółnych podzespołach w godzinach użytkowania.

    Ale ja osobiście miałem kiedyś coś podobnego <komp się losowo wyłączał> i okazało się to winą zasilacza.
    INEQUALITY ISN'T EVIL, EQUALITY IS.

  3. Reklama
  4. #3
    Avatar Spitfire
    Data rejestracji
    2006
    Położenie
    Bridgwater
    Wiek
    30
    Posty
    164
    Siła reputacji
    18

    Domyślny

    Wyłącza się czy restartuje? Jakieś bluescreeny/błędy? Jeżeli byłobyto przegrzewanie, to powinien się zrobić restart jako standardowa samoobrona przed spaleniem. Jeżeli się wyłącza, to poprzez normalną procedure zamknięcia systemu, czy natychmiastowo tak jakby brało prądu?

    Ściągnij programik realtemp i monitoruj temperatury. Link (RealTemp pokazuje tylko temperatury procesora)

    Chociaż jeżeli wyłącza się natychmiastowo to podejrzewałbym zasilanie. Sprawdź czy kabel zasilający jest dobrze podłączony/nie ma zwarcia. Jeżeli kabel jest ok, to być może to wina zasilacza,który się przegrzewa/nie wyrabia z napięciem do komponentów po zmianie na bardziej wymagający system. Jeżeli zasilacz się przegrzewa, to powodem może być kurz/inny syf utrudniający pracę wentylatorom. Odkurzyć.

    Wrzuć też skład komputera (płyta główna/zasilacz/procek/ram/grafika etc.).
    Ostatnio zmieniony przez Spitfire : 17-04-2015, 20:55
    Ooooh I burn and I die a little more. Oh I die, I die, I die a little more!
    Ash to ash. Dust to dust. Fade to black... But the memory remains!

  5. #4
    Avatar Filia the Dragon
    Data rejestracji
    2004
    Posty
    11,564
    Siła reputacji
    28

    Domyślny

    Restartuje się, nie ma żadnych bluescreenów ani błędów. Aczkolwiek później wszystko odpala się trochę dłużej niż przy normalnym włączaniu komputera.

    Jeśli chodzi o temperatury to tak to wygląda obecnie, kiedy komputer sobie po prostu działa i przeglądam www:


    Jeśli chodzi o sprzęt:
    płyta główna to chyba to:
    http://puu.sh/hhmT1/c589cc4fbd.png
    karta graficzna NVIDIA GeForce GT220
    Do zasilacza spojrzę jutro jak rozkręcę dziada.
    Ostatnio zmieniony przez Filia the Dragon : 17-04-2015, 21:13





  6. #5
    Avatar Spitfire
    Data rejestracji
    2006
    Położenie
    Bridgwater
    Wiek
    30
    Posty
    164
    Siła reputacji
    18

    Domyślny

    Temperatury pod płytą główną wyglądają na zdecydowanie zbyt wysokie jeżeli chodzi o przeglądanie internetów (81, 61 stopni). Podejrzewam mocno albo wiatraki przy zasilaczu albo wiatrak od wywiewu powietrza od skrzyni. Chociaż przy tym drugim wszędzie by były podwyższone temperatury, bo nie byłoby odpowiedniej cyrkulacji powietrza w środku. Zauważ, że jeden wentylator pracuje na max obrotach (3169 RPM 99%). Wyłącz komputer, odepnij zasilanie, zajrzyj do środka i odkurz całość. Zwłaszcza zasilacz(otwórz go też i odkurz w środku jeżeli jest bardzo zasyfiony), radiatory i wentylatory. Jeżeli masz pastę termoprzewodzącą to nie zaszkodzi też zdjąć wentylator razem z radiatorem z procesora, odkurzyć porządnie i wymienić pastę odrazu. Potem sprawdź wyniki. Samego procesora nie musisz wyjmować z gniazda btw.
    Ooooh I burn and I die a little more. Oh I die, I die, I die a little more!
    Ash to ash. Dust to dust. Fade to black... But the memory remains!

  7. #6
    Avatar Filia the Dragon
    Data rejestracji
    2004
    Posty
    11,564
    Siła reputacji
    28

    Domyślny

    Otworzyłem skrzynkę i przeczyściłem z grubsza. Wiatraczek przy płycie głównej(procesorze?) był strasznie zakurzony, przy karcie graficznej też sporo kurzu. Natomiast przy zasilaczu wszystko wygląda OK ale nie mogłem go otworzyć bo jedna śrubka jest tak ustawiona że potrzebuję jakiegoś zmyślnego krzywego śrubokrętu żeby ją odkręcić.
    Kilka minut po włączeniu kompa wygląda to tak:





  8. #7
    Avatar OjciecImperator
    Data rejestracji
    2006
    Położenie
    Lublin
    Posty
    423
    Siła reputacji
    18

    Domyślny

    wymiana pasty termoprzewodzącej na mostu płyty głównej(dodatkowo montaż wiatraka na mostku, ale zależy od chęci i budżetu), bo płyta główna dalej za mocno się grzeje, a żeby sprawdzić do jakiej temp dojdzie komputer polecam włączenie programu do mierzenia temperatury oraz odpalenie dodatkowo programów do dobrego obciążenia PC: prime95,superPi oraz furmark.
    Ostatnio zmieniony przez OjciecImperator : 18-04-2015, 10:33

  9. #8
    Avatar Spitfire
    Data rejestracji
    2006
    Położenie
    Bridgwater
    Wiek
    30
    Posty
    164
    Siła reputacji
    18

    Domyślny

    Widać efekt, bo większość temperatur spadła o ~50%. Dalej jednak martwi mnie jeden odczyt - TMPIN2 79°C. Wygląda na to, że za tą temperature odpowiedzialny jest jeden z wiatraków PWM, który jak widać działa dalej na najwyższych obrotach 99%.

    Zacznijmy więc od tego, że wiatraki PWM wymagają połączenia 4-pinowego:

    Pin 1) Uziemienie
    Pin 2) Napięcie 12V
    Pin 3) Czujnik prędkości wentylatora
    Pin 4) Kontrola prędkości wentylatora

    Poniżej załączam schemat Twojej płyty głównej znaleziony w manualu Gigabyte. Zaznaczyłem 2 gniazda dla wentylatorów PWM.



    Otwórz skrzynie przy włączonym komputerze(tylko bądź ostrożny!) i zajrzyj do środka. Zobacz który wentylator jest podłączony pod gniazdo SYS_FAN1, gdzie się on znajduje, czy jest brudny/ma ogólne problemy z pracą. Sprawdź też czy właśnie stamtąd dochodzi ta temperatura wysoka(tylko się nie poparz, bo to ~80 stopni).

    Jeżeli to jest źródłem problemu, wyłącz komputer, odłącz kabel zasilający i odczyść i odkurz porządnie ten wentylator i okolice. Jeżeli nie ma syfu, ściągnij wentylator i sprawdź czy wszystko z nim ok. Czy nie ma problemów z obracaniem się przez zepsute łożysko etc. Sprawdzisz to przez ściągnięcie wentylatora i po prostu obracając go ręcznie, sprawdzając przy tym czy jest jakiś opór przy obracaniu.

    Co do wentylatora przy procesorze - raczej wszystko z nim w porządku, bo temperatury procesora są niskie.

    #up

    Po cholere ma robić benchmark przeciążeniem, skoro tu nie chodzi o Overclocking? Zwłaszcza, że przy tych temperaturach teraz gdy odpali prime95, wyjebie komputer z bluescreenem po 5 sekundach w najlepszym wypadku, a w najgorszym coś się faktycznie zjara.
    Ostatnio zmieniony przez Spitfire : 18-04-2015, 11:08
    Ooooh I burn and I die a little more. Oh I die, I die, I die a little more!
    Ash to ash. Dust to dust. Fade to black... But the memory remains!

  10. #9
    Avatar Puchałke
    Data rejestracji
    2012
    Posty
    225
    Siła reputacji
    13

    Domyślny

    Może też to być błędny odczyt programu, na moim pc też temp3 jest kolo 80 stopni, zawsze tak było a jednak się nie wyłącza. Raczej niemożliwe żeby od razu po włączeniu było ~80 stopni na płycie.
    Ja zawsze sprawdzam temperatury w HWiNFO, zobacz jak tam pokazuje.

  11. #10
    Avatar zakius
    Data rejestracji
    2008
    Położenie
    The Internets
    Wiek
    33
    Posty
    11,075
    Siła reputacji
    24

    Domyślny

    I to, że mobo przyspiesza wentylator x nie znaczy, że faktycznie jest on przy źródle tego ciepla, niestety jak nie jest dobrze skonfigurowane to mogą dziać się różne rzeczy
    Problem z komputerem? Instrukcja diagnostyczna
    Cytuj Vegeta napisał Pokaż post
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    Baby maja wymagania jak windows vista, takze nigdy nie wiesz.
    Cytuj Dzzej napisał Pokaż post
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    Moje posty to esencja głupoty.
    "Don't worry, I'm just a pervert"

Reklama

Informacje o temacie

Użytkownicy przeglądający temat

Aktualnie 1 użytkowników przegląda ten temat. (0 użytkowników i 1 gości)

Podobne tematy

  1. wyłączający się laptop
    Przez BialyMis w dziale Sprzęt i oprogramowanie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post: 07-10-2018, 14:45
  2. Wyłączający się komputer.
    Przez jamba w dziale Sprzęt i oprogramowanie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post: 04-05-2014, 14:46
  3. Odpowiedzi: 6
    Ostatni post: 18-09-2013, 14:10
  4. Komputer się nie włącza, wiatraki chodzą, diody się nie świecą
    Przez Kamilo w dziale Sprzęt i oprogramowanie
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post: 30-10-2011, 12:32

Zakładki

Zakładki

Zasady postowania

  • Nie możesz pisać nowych tematów
  • Nie możesz pisać postów
  • Nie możesz używać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •