Reklama
Strona 2 z 20 PierwszaPierwsza 123412 ... OstatniaOstatnia
Pokazuje wyniki od 16 do 30 z 291

Temat: "Broń ratuje życie"-Dyskusja o dostępie do broni w Polsce

  1. #16
    Avatar John Galt
    Data rejestracji
    2013
    Posty
    121
    Siła reputacji
    11

    Domyślny

    Cytuj Haan napisał Pokaż post
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    [*]kategorie broni ktore powinny byc legalne (np, czy moge miec Glocka? a AK47? a granaty? a czolg? ...)[/LIST]
    W ramach ciekawostki
    Zgodnie z przepisami karabin AK 47 i to z trybem ognia automatycznego można posiadać do celów kolekcjonerskich. Wieczorem poszukam wyroków w tej sprawie

  2. #17
    Avatar kokaina
    Data rejestracji
    2014
    Położenie
    Warszawa
    Wiek
    30
    Posty
    109
    Siła reputacji
    10

    Domyślny

    Jestem za, ale najpierw powinni zająć się zmianą prawa do samoobrony. Nie przytoczę teraz konkretnych przykładów, ale coraz można przeczytać w gazecie, że facet idzie do więzienia bo wpadło mu kilku gości w kominiarkach do domu i jednego dźgnął nożem.

  3. Reklama
  4. #18
    Avatar cambiasso
    Data rejestracji
    2014
    Posty
    342
    Siła reputacji
    10

    Domyślny

    Cytuj kokaina napisał Pokaż post
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    Jestem za, ale najpierw powinni zająć się zmianą prawa do samoobrony. Nie przytoczę teraz konkretnych przykładów, ale coraz można przeczytać w gazecie, że facet idzie do więzienia bo wpadło mu kilku gości w kominiarkach do domu i jednego dźgnął nożem.
    Przyklad z zycia - w sokolarni SGGW w Warszawie pracowal jakis starszy pan, wracal stamtad wieczorem (albo w nocy, juz nie pamietam dokladnie), napadla go grupka dresow i chcieli mu zabrac laptopa, wiec wyciagnal scyzoryk i chyba zabil jednego. Efekt? Areszt i sprawa o zabojstwo. Nie wiem co sie teraz z nim dzieje, bo w sumie juz zapomnialem o tej sprawie i nie pytalem kolezanki, ktora go znala, ale do listopada na pewno byl w areszcie. Od zdarzenia minelo wtedy kilka miesiecy.

    Inna taka sprawa: http://www.wykop.pl/link/1571159/zab...lat-wiezienia/

    Boje sie zyc w tym kraju

  5. #19
    Avatar Szantymen
    Data rejestracji
    2007
    Położenie
    Szczecin
    Posty
    1,729
    Siła reputacji
    18

    Domyślny

    Dla przeciwników broni:
    Obecnie w Polsce można posiadać bez żadnego pozwolenia (nawet kupić w Internecie albo wysyłkowo przez telefon) pistolet gazowy o dużej sile wystrzału. Strzelenie komuś głowę z bliskiej odległości z takiej broni powoduje zastrzelenie (zabicie) osoby.

    Widział ktoś, żeby ludzie się zabijali nawzajem pistoletami gazowymi?

    Można również posiadać bez żadnego pozwolenia replikę rewolweru z XIX wieku (na proch czarny). Czy ktoś do kogoś strzela takimi rewolwerami?

    Nie wiem czy dalej obowiązuje też ustawa, ale przez wiele lat było prawo, które pozwalało nosić dowolną broń białą na ulicy (np. katanę). Nie licząc paru przypadków porachunków mafijnych w Krakowie (gdzie poszła w ruch maczeta) nie było przypadków zabójstw bronią białą. (nie licząc noży, które dalej są na 100% legalne pomimo, że znaczna część zabójstw przy użyciu broni dokonuje się właśnie nożem)

    @down
    Podaj cytat z ustawy, mądralo.
    Ostatnio zmieniony przez Szantymen : 05-03-2015, 17:46

  6. #20
    Avatar Egi
    Data rejestracji
    2010
    Posty
    2,642
    Siła reputacji
    15

    Domyślny

    @up.
    Noz mozesz nosic, ale tylko tam do 10-15cm o ile mi wiadomo, wiec o katanach nie wspomne ;d

    #Topic
    imo dostep do broni powinien miec kazdy, bandyta jak do Cb wbije do domu to bron bedzie mial na 90%, a Ty na 99% nie bedziesz jej mial, gdzie rowne szanse??
    I na pewno ludzie nie zaczna biegac z bronia po ulicy i strzelac do wszystkiego co nie spierdala na drzewo...

  7. #21
    Avatar Grimekk
    Data rejestracji
    2011
    Posty
    2,693
    Siła reputacji
    14

    Domyślny

    Ale w jakim Wy swiecie zyjecie... co to w ogole za porownania z tymi broniami gazowymi i starymi rewolwerami? Obecnie rzeczywiscie kupuja je w wiekszosci kolekcjonerzy, bo Sebki z osiedla nie wiedza o istnieniu takiej ustawy/mysla, ze stare rewolwery nie sa az tak cool. Przy legalizacji prawdziwej broni palnej kazdy by wiedzial o nowym prawie i uliczniaki rzucilyby sie na nie jak pies na kielbase, a nawet jezeli bylyby jakies testy psychologiczne, to ilosc klamek w kraju by wzrosla, wiec tak czy inaczej prosciej byloby je dostac niz teraz.

  8. #22
    Avatar gervix
    Data rejestracji
    2006
    Posty
    241
    Siła reputacji
    18

    Domyślny

    Cytuj kokaina napisał Pokaż post
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    Jestem za, ale najpierw powinni zająć się zmianą prawa do samoobrony. Nie przytoczę teraz konkretnych przykładów, ale coraz można przeczytać w gazecie, że facet idzie do więzienia bo wpadło mu kilku gości w kominiarkach do domu i jednego dźgnął nożem.
    Od tego właśnie trzeba by zacząć. Cała kwestia legalizacji jest sprawą dość skomplikowaną, przecież obecnie w tym kraju nie możesz nic zrobić napastnikowi, bo w najlepszym wypadku dostaniesz zawiasy. Niewątpliwie dostęp do broni powinien być łatwiejszy, czy do z uwagi na osobiste bezpieczeństwo, cele sportowo/rekreacyjne czy też mając na uwadzę bezpieczeństwo/stabilizację w kraju. Jestem trochę sceptyczny co do projektu takiej ustawy, bo jak każdy projekt, zapewne ten też miałby mnóstwo dziur i niespójności. Już widzę "wojowników ulicy" napadających na spożywczak z klamką w ręku, chociaż obecnie jest to zazwyczaj nóż (=broń, którą można łatwo zabić) bądź replika broni. Co do sposobu nabywania broni, to obowiązkowe testy psychologiczne, kurs przeszkalający z użycia broni, ciekaw też jestem jak by się sprawdziło wprowadzenie czegoś w stylu wywiadu środowiskowego, w celu rozeznania przy potencjalny posiadacz broni nie jest świrem czy jakimś patusem. Do tego obowiązkowo 18+ a nawet wziąłbym pod uwagę 21, bo pewnie ulubionym prezentem na osiemnastkę stał by się glock :D

  9. #23
    Avatar Egi
    Data rejestracji
    2010
    Posty
    2,642
    Siła reputacji
    15

    Domyślny

    Ci ktorym jest bron potrzebna do zalatwiania roznych spraw juz ja maja.
    A sebki ktore beda wynosic bron poza dom to i tak ich policja przetrzepie i w ciagu paru miesiecy nie bedzie juz takich osob bo beda mialy normalnie zakaz posiadania, proste?
    Z reszta, jeden chuj czy typ Ci wsadzi kose w plecy czy jebnie kulke w leb, tak czy siak nie zyjesz.
    Wcale sie przestepczosc nie zwiekszy, bo beda wiedziec o tym, ze jak zaczna strzelac to za pare sekund ktos wyceluje bron w jego leb.

  10. #24
    Avatar Lykasz
    Data rejestracji
    2010
    Położenie
    Warszawa
    Wiek
    32
    Posty
    3,222
    Siła reputacji
    17

    Domyślny

    dobrze to brzmi, ma sens, ale...... nie wiem czy u nas, w Polsce. ludzie nie są gotowi na coś takiego tak samo jak na legalną marihuanę. dlatego, zważając na charakter naszych obywateli, jestem jednak przeciwny legalnej broni.

  11. #25
    Avatar Bubuch
    Data rejestracji
    2008
    Wiek
    31
    Posty
    4,985
    Siła reputacji
    19

    Domyślny

    Cytuj Lykasz napisał Pokaż post
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    dobrze to brzmi, ma sens, ale...... nie wiem czy u nas, w Polsce. ludzie nie są gotowi na coś takiego tak samo jak na legalną marihuanę. dlatego, zważając na charakter naszych obywateli, jestem jednak przeciwny legalnej broni.
    A ty jesteś gotowy?

  12. #26
    Avatar Lykasz
    Data rejestracji
    2010
    Położenie
    Warszawa
    Wiek
    32
    Posty
    3,222
    Siła reputacji
    17

    Domyślny

    Cytuj Bubuch napisał Pokaż post
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    A ty jesteś gotowy?
    a jestem obywatelem Polski? mieszkam w Polsce? jestem Polakiem? jeśli spełniam te wszystkie warunki to chyba pisałem tez o sobie, prawda?

  13. #27
    Avatar John Galt
    Data rejestracji
    2013
    Posty
    121
    Siła reputacji
    11

    Domyślny

    Cytuj John Galt napisał Pokaż post
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    W ramach ciekawostki
    Zgodnie z przepisami karabin AK 47 i to z trybem ognia automatycznego można posiadać do celów kolekcjonerskich. Wieczorem poszukam wyroków w tej sprawie
    Wyroki o których mówiłem
    II SA/Wa 519/13
    II SA/Wa 1222/13

    Cytuj kokaina napisał Pokaż post
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    Jestem za, ale najpierw powinni zająć się zmianą prawa do samoobrony. Nie przytoczę teraz konkretnych przykładów, ale coraz można przeczytać w gazecie, że facet idzie do więzienia bo wpadło mu kilku gości w kominiarkach do domu i jednego dźgnął nożem.
    Faktycznie przepisy dotyczące obrony koniecznej nadają się do napisania od nowa. Chociaż muszę zauważyć dwie rzeczy:
    1. Chyba koło roku temu weszły zmiany w przepisach, które znacznie poprawiły sytuację, dokładnie teraz nie powiem co i jak, trzeba by sprawdzić. Jakby któryś z użytkowników zbadał sprawę i tu zamieścił byłbym wdzięczny.
    2. W mediach często się słyszy o tych ofiarach, które się broniły i teraz grozi im 20 lat...z tym, że u nas badanie sprawy przez prokuraturę w przypadku zabójstwa czy poważnego okaleczenia jest z automatu (Niech ktoś uczony w prawie się wypowie ale chyba nie ma nawet żadnego mechanizmu, żeby zatrzymać to na etapie policji), po prostu sprawa prokuraturze musi być. I o tym właśnie piszą w mediach i wtedy posiłkują się maksymalnym wyrokiem jaki dana osoba może dostać jeśli faktycznie sprawa trafi do sądu i ta osoba zostanie uznana za winną. A bardzo często te sprawy do sądu nie trafiają, a nawet jeśli to tam się kończą. Co nie zmienia faktu, że było wiele rażących wyroków, które napawają nie tylko strachem ale i wręcz obrzydzeniem wobec wymiaru sprawiedliwości. Zmiany na pewno są potrzebne ale też na szczęście nie jest już tak źle jak było kiedyś i jak to często straszą nas media.

    Cytuj Szantymen napisał Pokaż post
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    @down
    Podaj cytat z ustawy, mądralo.
    Nie poda bo taki przepis nie istnieje.
    Urban legend o tych 10 czy 15 centymetrach to relikt starych przepisów, sięgających chyba jeszcze PRLu. Nie wiem czemu wciąż ta informacja jest żywa wśród ludzi, chyba odżyła jakoś kilka lat temu jak PiS chciał znowu ograniczenie wprowadzić. Tak czy owak można latać z nożami,tasakami, mieczami itp, ograniczeń długości nie ma. Sam kiedyś musiałem przewieźć kilka szabli komunikacją miejską i żadnych problemów nie było mimo, że Policja na przystanku siedziała.
    Istnieją natomiast ograniczenia takie jak zakaz noszenia (i chyba również posiadania) ostrzy ukrytych w przedmiotach codziennego użytku np. laska z ostrzem czy ostrze w szczotce do włosów itp oraz miejsca z całkowitym zakazem wnoszenia broni-sądy, lotniska itp

    Cytuj Grimekk napisał Pokaż post
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    Ale w jakim Wy swiecie zyjecie... co to w ogole za porownania z tymi broniami gazowymi i starymi rewolwerami? Obecnie rzeczywiscie kupuja je w wiekszosci kolekcjonerzy, bo Sebki z osiedla nie wiedza o istnieniu takiej ustawy/mysla, ze stare rewolwery nie sa az tak cool. Przy legalizacji prawdziwej broni palnej kazdy by wiedzial o nowym prawie i uliczniaki rzucilyby sie na nie jak pies na kielbase, a nawet jezeli bylyby jakies testy psychologiczne, to ilosc klamek w kraju by wzrosla, wiec tak czy inaczej prosciej byloby je dostac niz teraz.
    No tak, porównanie broni do broni jest kijowe, nie ma co porównywać ;/
    O zmianach w przepisach w ostatnich latach też każdy wiedział, chociażby każdy pamięta jaka nagonka była na Czumę jak próbował cokolwiek normalnego wprowadzić.
    Tak, idea rozluźnienia przepisów jest właśnie taka, żeby było więcej sztuk broni więc nie wiem o co ci do końca chodziło.
    Kompletnie nie rozumiem tego o tych uliczniakach. Jeśli zdobędą i będą wykorzystywać broń legalnie to co za problem?
    Natomiast...
    Obecnie mogą posiadać legalnie broń czy to czarnoprochową czy gazową, którą mogą w razie czego dokonać przestepstwa i nie zostać wykrytym bo taka broń jest nienamierzalna z racji na całkowity brak kontroli nad nią.
    Jeśli ktoś chce łamać przepisy to broń czarnorynkowa jest bez problemu do nabycia...UWAGA ROZWIJAM KOLEJNY MIT UWAGA-Zakup broni nielegalnej nie wymaga wcale znajomości i wysokiej pozycji w tak zwanej hierarchii podziemia jak to mawiają przeciwnicy dostępu do broni. Wystarczy mieć tyle lat, żeby potrafić obsługiwać kompa, ściągnąć TOR'a i dokonać zakupu. Nie, nie jest to jakaś czarna magia, wiedza tajemna, umiejętność harcorowego informatyka czy uj wie co. Jest to procedura, którą może wykonać każdy człowiek z umiejętnością czytania i klikania myszką. Tak, dosłownie każdy kto ma po prostu chęć.
    Jaki jest sens zdobywania przez nich broni i używanie jej w nielegalny sposób-np przejście przez skomplikowane i kosztowne procedury zdobycia broni do ochrony miru domowego, kupienie ewidencjonowanej broni i chodzenie z nią po mieście? Serio pytam, nie rozumiem kompletnie idei wykosztowania się, natrudzenia się, dokładnego poznania przepisów przez jakiegoś Sebę z blokowiska tylko po to by broń stracić i narazić się na kłopoty już za samo noszenie jej.

    Cytuj Lykasz napisał Pokaż post
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    dobrze to brzmi, ma sens, ale...... nie wiem czy u nas, w Polsce. ludzie nie są gotowi na coś takiego tak samo jak na legalną marihuanę. dlatego, zważając na charakter naszych obywateli, jestem jednak przeciwny legalnej broni.
    Na terenie Polski tradycje związane z bronią były zawsze bogate, zarówno tradycje związane z wojskowością jak i przede wszystkim z łowiectwem, ten stan zmienił się dopiero z końcem II WŚ i przejęciem władzy przez komunistów. Skoro wystarczyło kilkadziesiąt lat do całkowitego wyprania mózgów społeczności w zakresie broni to czemu by się nie miało udać ponowne przywrócenie dawnego jej postrzegania?
    Dlatego właśnie są te akcje zachęcające do dyskusji społecznej. Dlatego się walczy z uznaniwością policji i propaguje takie rozwiązania jak wprowadzenie pojęcia broni do ochrony miru domowego-by broń powoli, krok po kroku wchodziła z powrotem do naszego życia i naszej świadomości. Od ponad 10 lat każdy może latać z bronią czarnoprochową, od jakiś 5 lat poprawiono przepisy i procedury dotyczące zdobywania pozwoleń na broń do celów sportowych i kolekcjonerskich i jakoś broń nas nie zalała, przybywa jej stopniowo. Można znaleźć coraz więcej grup bronią zainteresowanych i broń posiadających. Więc cały ten proces sobie powoli kroczy, nie ma na razie obaw, że nagle zaleje nas broń i strzelaniny bo wszystkie doświadczenia związane z liberalizacją przepisów związanych z dostępem do broni były u nas jak najbardziej stabilne i wolne.

  14. #28
    Avatar Blus
    Data rejestracji
    2008
    Posty
    1,775
    Siła reputacji
    18

    Domyślny

    Ale skoro można mieć tę broń czarnoprochową to czemu sobie nie kupicie wszyscy tych czarnoprochowych rewolwerów dla własnego bezpieczeństwa, liczba broni wśród przestępców nie wzrośnie (po legalizacji by wzrosła), wasze możliwości obrony się poprawią i wszyscy będą szczęśliwi.

  15. #29
    Avatar Lykasz
    Data rejestracji
    2010
    Położenie
    Warszawa
    Wiek
    32
    Posty
    3,222
    Siła reputacji
    17

    Domyślny

    pewnie chodzi o to, że jakby ktoś ci się włamał do chaty, ty byś go z tej broni czarnoprochowej zajebal to byś poszedł siedzieć, a oni chcą zmienić żeby było jak w USA ze kto obcy mi zagraża u mnie w domu to bezkarnie może dostać kulkę. dobrze zrozumiałem?

  16. #30
    Avatar John Galt
    Data rejestracji
    2013
    Posty
    121
    Siła reputacji
    11

    Domyślny

    Cytuj Lykasz napisał Pokaż post
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    pewnie chodzi o to, że jakby ktoś ci się włamał do chaty, ty byś go z tej broni czarnoprochowej zajebal to byś poszedł siedzieć, a oni chcą zmienić żeby było jak w USA ze kto obcy mi zagraża u mnie w domu to bezkarnie może dostać kulkę. dobrze zrozumiałem?
    To raz, a dwa....

    Cytuj Blus napisał Pokaż post
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    Ale skoro można mieć tę broń czarnoprochową to czemu sobie nie kupicie wszyscy tych czarnoprochowych rewolwerów dla własnego bezpieczeństwa, liczba broni wśród przestępców nie wzrośnie (po legalizacji by wzrosła), wasze możliwości obrony się poprawią i wszyscy będą szczęśliwi.
    Tak wiele osób robi, kupuje broń czarnoprochową i trzyma na wypadek włamania itp bo broń ta jest w stanie odeprzeć napastnika a i go zabić (Chyba nawet nie trzeba przypominać rzezi jakiej dokonywała tego rodzaju broń jeszcze załadowane pociskiem typu minie jak to np miało miejsce w czasie wojny secesyjnej).
    Tyle, że ta broń ma minusy-przede wszystkim pojawia się gęsty dym, co naprawdę utrudnia jej użycie w pomieszczeniach (Nie można sypać nitro..znaczy są tacy ludzie co próbują ale w większości wypadków kończy się to rozerwaniem broni). Poza tym broń czarnoprochowa ma kopnięcie i w niektórych wypadkach wymaga siły do ładowania więc odpada dla wielu kobiet.
    Poza tym-skoro jestem praworządnym obywatelem, przeszedłem egzaminy teoretyczne i praktyczne a także zostałem sprawdzony pod kątem psychologicznym to dlaczego miałbym nie mieć prawa do zakupu broni współczesnej? Na tym właśnie polega bieżący problem. Broni do ochrony osobistej nie dostaniesz jeśli nie jesteś narażony na ponadprzeciętne i ciągłe niebezpieczeństwo (Chociaż są historie takie jak agent bodajże CBA, którego napadnięto, przesyłano mu pogróżki i grożono bezpośrednio jego żonie a pozwolenia nie dostał) dlatego proponuje się:
    -Zniesienie instytucji uznaniowości Policji-Czyli tego, że Policja ma prawo odmówić wydania pozwolenia bez żadnego uzasadnienia. W praktyce tworzy to takie sytuacje, że w niektórych rejonach Polski broni się nie wydaje nikomu poza osobami związanymi z władzami. Problem ten już na szczęście nie dotyczy pozwoleń na broń do celów sportowych i kolekcjonerskich ale i dla tych Policja szykuje różne przeszkody takie jak przedłużanie procedur tyle, że trwają 2 lata zamiast 2 czy 3 miesięcy albo wymuszanie składania dokumentów i zaświadczeń jakich policja nie ma prawa się domagać w tego rodzaju postępowaniu.
    -Wprowadzenie do przepisów pojęcia broni do obrony miru domowego-czyli właśnie broni, którą się trzyma w domu na wypadek włamania czy próby zakłócenia bezpieczeństwa twojego, domowników czy naruszenia mienia.

Reklama

Informacje o temacie

Użytkownicy przeglądający temat

Aktualnie 1 użytkowników przegląda ten temat. (0 użytkowników i 1 gości)

Podobne tematy

  1. Życie w Polsce
    Przez ragnarok w dziale O wszystkim i o niczym
    Odpowiedzi: 123
    Ostatni post: 20-08-2018, 19:32
  2. Praca jako "cieć" i pozwolenie na broń?
    Przez Perkun w dziale O wszystkim i o niczym
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post: 19-05-2017, 20:55
  3. Co zmienic w Polsce? - dyskusja
    Przez Zeimer w dziale O wszystkim i o niczym
    Odpowiedzi: 350
    Ostatni post: 13-11-2015, 11:49
  4. Odpowiedzi: 21
    Ostatni post: 04-07-2012, 23:57
  5. Przerwa w dostepie do strony
    Przez Archarius w dziale Niusy
    Odpowiedzi: 46
    Ostatni post: 06-02-2007, 18:20

Zakładki

Zakładki

Zasady postowania

  • Nie możesz pisać nowych tematów
  • Nie możesz pisać postów
  • Nie możesz używać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •