Reklama
Pokazuje wyniki od 1 do 6 z 6

Temat: Przestrzenie pośmiertne - matura

  1. #1
    Nedox

    Domyślny Przestrzenie pośmiertne - matura

    Cześć,
    Wiem że mam mało czasu czyt. oddanie bibliografii jest do 5ego kwietnia dlatego proszę was o pomoc.
    Mój temat maturalny to
    Przestrzenie pośmiertne. Zaprezentuj doświadczenia bohaterów, którzy przekroczyli granicę życia i śmierci,analizując wybrane przykłady literackie.
    I brakuje mi 1 książki - mam już "Boską Komedię" Dantego, "Urszula Kochanowska" Leśmiana, "Dziady II" Mickiewicza. Znacie może jeszcze jakieś, w których bohater opowiada o tym co się dzieje po śmierci? Znalazłem jeszcze ten mit o Syzyfie / Orfeuszu i Eurydyce ale tam jest tyle informacji ile kot napłakał...
    Z góry dziękuje za podpowiedzi.
    Ostatnio zmieniony przez Nedox : 30-03-2013, 15:58

  2. #2

    Notoryczny Miotacz Postów Dimin jest teraz offline
    Avatar Dimin
    Data rejestracji
    2006
    Położenie
    Gliwice
    Posty
    1,148
    Siła reputacji
    18

    Domyślny

    Cytuj Nedox napisał Pokaż post
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    Cześć,
    Wiem że mam mało czasu czyt. oddanie bibliografii jest do 5ego kwietnia dlatego proszę was o pomoc.
    Mój temat maturalny to
    I brakuje mi 1 książki - mam już "Boską Komedię" Dantego, "Urszula Kochanowska" Leśmiana, "Dziady II" Mickiewicza. Znacie może jeszcze jakieś, w których bohater opowiada o tym co się dzieje po śmierci? Znalazłem jeszcze ten mit o Syzyfie / Orfeuszu i Eurydyce ale tam jest tyle informacji ile kot napłakał...
    Z góry dziękuje za podpowiedzi.
    A to masz jakiś wymóg, żeby mieć 4 książki? No ale, może coś z jakichś innych gatunków, fantastyka na przykład? Pamiętam, że na przykład w którejś z części o Wędrowyczu Pilipiuka, bohater trafia do piekła i z niego wraca, więc może coś takiego bardziej mnie poważnego?

  3. Reklama
  4. #3
    Nedox

    Domyślny

    Wymogu nie ma ale trzeba te ~15 min przegadać xD
    Jednak chyba w aż taką fantastykę nie chce wchodzić ale dzięki!
    Czekam na kolejne propozycje

  5. #4
    Avatar ciachu15
    Data rejestracji
    2007
    Położenie
    Zakamuflowana opcja niemiecka.
    Wiek
    30
    Posty
    525
    Siła reputacji
    17

    Domyślny

    Kurde, teraz nie moge sobie przypomnieć tytułu, ale było to ze starożytności, gdzie jakiś bogacz jadał z bogami itp, potem sie wkurzyli, zabili go, ale on poprosił żone by ta nie wkładała mu monety w ryja, przez co nie mógł zapłacić za przeprawe przez rzeke do Hadesu, po czym ten cały bóg Hadesu wygnał go spowrotem do żywych.
    W międzyczasie ten cały bogacz więził Tanatosa w beczce i nikt nie umierał, bogowie byli źli i takie tam.
    Ktoś musi kojarzyć o jaki to mit chodzi i masz tu życie, śmierć i powrót do życia.

    @edit
    Mam;
    Syzyf
    Syzyf był królem Koryntu. Często bywał na Olimpie na ucztach. Pewnego razu zdradził poufny sekret Zeusa, co rozgniewało bogów. Wysłali po niego bożka śmierci Tanatosa, jednak Syzyf uwięził go. Ludzie przestali umierać. Bogowie wysłali Aresa, aby uwolnił boga śmierci. Jako pierwszego śmierć dosięgła Syzyfa. Nie mógł on jednak trafić do państwa cieni, gdyż żona nie zakopała jego ciała zgodnie z jego wcześniejszym przykazaniem. Pozwolono mu więc wrócić na ziemię, aby mógł ukarać żonę. Syzyf poszedł, ale nie wrócił. Bogowie zapomnieli o nim. Żył długo, aż wreszcie przypomniano sobie o nim i wysłano Tanatosa po jego duszę. Za karę Syzyf miał wnieść wielki kamień na górę. Syzyf wziął się do pracy, ale gdy już był u szczytu nagle kamień wyślizgnął mu się i spadł. Tak było za drugim, trzecim, dziesiątym razem. Syzyf ciągle wznosi kamień, ale zawsze tuż przy szczycie on mu się wyślizguje. Jest symbolem pracy, działania niezakończonego sukcesem, bezsensownego.
    To taka skrócona wersja, poszukaj dłuższej.
    Ostatnio zmieniony przez ciachu15 : 30-03-2013, 16:55
    Człowiek bez wiary jest jak ryba bez roweru.

  6. #5
    Nedox

    Domyślny

    @up
    Znalazłem jeszcze ten mit o Syzyfie / Orfeuszu i Eurydyce ale tam jest tyle informacji ile kot napłakał...
    1szy post ale chyba dorzucę to jako taką małą wstawkę

  7. #6
    Avatar Wiecznik
    Data rejestracji
    2012
    Położenie
    Świnoujscie
    Posty
    51
    Siła reputacji
    12

    Domyślny

    Nedox, a na internecie nic nie znalazles?

Reklama

Informacje o temacie

Użytkownicy przeglądający temat

Aktualnie 1 użytkowników przegląda ten temat. (0 użytkowników i 1 gości)

Podobne tematy

  1. Matura explorer intermediate - ćwiczenia
    Przez Lunki w dziale Szkoła i nauka
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post: 20-10-2011, 14:35
  2. Książki do chemii - matura
    Przez Parafian12 w dziale Szkoła i nauka
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post: 17-10-2011, 15:35
  3. Matura z matematyki
    Przez GoOoldi w dziale Szkoła i nauka
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post: 10-10-2011, 16:37
  4. Matura Success - odpowiedzi do ćwiczeń.
    Przez Russel12 w dziale Szkoła i nauka
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post: 09-10-2011, 13:42
  5. Matura
    Przez Archarius w dziale Niusy
    Odpowiedzi: 68
    Ostatni post: 06-05-2006, 15:45

Zakładki

Zakładki

Zasady postowania

  • Nie możesz pisać nowych tematów
  • Nie możesz pisać postów
  • Nie możesz używać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •